Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 

“Demokrasi”

Bir çırpıda söyleyiverdiğimiz, muhtemelen toplumların bazı bireyleri tarafından yanlış tanımlanan, zaman ilerledikçe, insanlar çoğaldıkça, dünya varlıkları giderek daha çok insana paylaştırılmak zorunda kalındıkça, anlamı ve değeri kağıt üzerinde  büyüyen ama günlük yaşamda giderek küçülen bir kavram…

               ♥       ♦        ♠       ♠        ♣        ♥        ♦        ♥        ♦        ♠

Peki bu sihirli ve insanoğlunun yaşamını bu denli etkileyen kelimenin kökü nerede?. Yunancada bulduğumuz cevap iki farklı kelimeyi içeriyor; “Demos”,  bir yerleşimde ya da ülkede yaşayan insanlar topluluğunu, “Kratos” ise güç ya da kuralı ifade ediyor. İkisi birleşince “halkın kendini idare etmesi” ya da “çoğunluğun kuralları” gibi özetlenebilecek anlamlar bulunuyor.

O zaman bu kavramın doğduğu yeri ararken ilk bakacağımız coğrafya günümüzde Yunanistan’ ın bulunduğu yer oluyor. Gerçekten de bu bölgede MÖ 1200 civarında “Atinalı”lar yaşamlarını sürdürürken, “Dorian”lar ve denizden gelen kavimler bu bölgeyi istila etmişler, Atina’da yaşayan varlıklı aristokratlar  “İyonya”ca ve “Yunan” ca konuşan halk üzerinde hükümdar olmaya ve onları köleliğe mahkum etmeye başlayınca, MÖ 621 yılında Drakon, bilinen ilk kanunları kaleme almış. Fakat ölüm cezasını da içeren bu yazılı kanunlar sert bulununca Solon MÖ 594 yılında daha yumuşak ve “demokrat” kurallar hazırlamış. Birkaç düzeltme sonrası Cleisthenes, günümüzde demokrasi olarak bilinen yönetim şeklini MÖ 507 yılında Atina’da hayata geçirmiş.

İşte, yeryüzünde ilk kez “Demokrasi” kavramının insan yaşamına girdiği yeri, Atina’ yı bu bloğun konusu yapıyorum bu defa.

       Ω   ₰   ©  ¶   ¤   ₯   ₼   ὦ   ἇ   ᵹ   Ѫ   д   ʤ   ʩ  æ   @   Ω

Bu kentin başka ne özellikleri var acaba?

DSC_0315

Herodes Atticus Odeon

 • Dünyanın en eski şehirlerinden birisidir Atina. Akropolis ve hemen altındaki Antik Agora bölgesinde MÖ 5,000 hatta 7,000 civarında toplu yaşam olduğuna ilişkin bulgular var.
 • Atina, pek çok yönetim tarzına sahne olmuş bir kent. Monarşi, Demokrasi, Sosyalizm, Kapitalizm ve hatta Komünizm.
 • İlk Olympiad oyunları MÖ 776 yılında Olympia (Peloponnese) da oynanmış, MÖ 566 yılında Atina, kendi spor oyunlarına (Panathenaic Games) sahipmiş. Yani sporu da günlük yaşama katmış bir yerleşimden bahsediyoruz.
  IMG_20180615_130458

  Panathenaic Stadium

 • Atina, dünyada en çok tiyatro sahnesine sahip şehir olarak da biliniyor. Toplam adedi 148 olup bu, West end ve Broadway’ deki sahnelerin toplamından fazladır.
 • Atina, Yunanistan’ın ikinci başşehridir. İlki Nafplio’dur (1821-1834)
 • Atina metrosu inşa edilirken (2004 Olympic Games) bir arkeolojik yerleşim bulunur. Burada 50,000 kadar bulgu yeryüzüne çıkarılır.
 • Bu şehirde eskiden hepsi mermerden yapılmış kaldırımlar varken, İlk bayan belediye başkanı Dora Bakoyannis 2003 yılında bunları modernize etmiş, insanlar da yağmurda kayıp düşmekten kurtulmuşlar…
 • Meşhur Syntagma meydanını süsleyen Bretagne Oteli, şehirdeki en eski otel olup, Kraliyet konuk evi ve ikinci dünya savaşında Nazi yönetim merkezi olarak kullanılmış.
  IMG_20180617_113522

  Bretagne Hotel

 • Atina, Greco-Roman, Neoklasik ve Modern gibi pek çok mimari tarzı bünyesinde barındırır.
 • Maraton, MÖ 490 yılında Pers’lilere karşı kazanılan zaferi Atinalılara haber vermek için Marathon’dan Atina’ya koşan asker Philippides anısına dünyanın pek çok kentinde günümüzde de düzenlenen bir uzun mesafe koşu yarışıdır.
 • Atina, Avrupa’nın ilk kültür başkentidir.

Bir efsaneye göre Atina kralı Cecrops şehre adını vermiş ama tanrılar bunu kabul etmeyip halk oylaması istemişler, bir de yarışma düzenlemişler. Poseidon asasıyla bir kayaya vurmuş, deniz suyu fışkırmış ve artık kuraklık olmayacak sözü vermiş. Athena ise Akropolis’ te bir zeytin tohumu ekmiş ve ağaç yetişmiş. Halk, bunun sudan daha değerli olduğunu düşünmüş ve şehre Athena’ nın ismine uygun olarak Athens adı verilmiş.

IMG_20180616_120433

Parthenonas

Fakat zaman geçtikçe toprağın çok da verimli olmadığını anlayan Atinalılar, deniz ticaretine yönelmişler. MÖ 507 yılında hayata geçirilen yeni demokratik yönetim şeklinin de etkisiyle şehir ve halkı gelişmeye başlamış. Tarihçi Waterfield bakın ne diyor:

“Antik Yunanlara bizi hayran bırakan  özelliklerden en önemlisi, hürriyete olan düşkünlükleri ve bu sayede komşularının geleceklerini şekillendirebilmeleridir”…

Altın çağında Atina’da Pericles yönetiminde pek çok düşünür sayısız eserlere imza atıp halkı eğittiler. Bunlar;

Herodotus (Atina’da yaşadı ve yazdı) tarihin babası olarak bilinir,

Socrates pazaryerinde halkı eğitti, felsefenin babası olarak bilinir,

Hippocrates Atina’da çalıştı, tıbbın babası olarak bilinir,

Phidias Parthenon’u ve Olympia’daki Zeus heykelini yaptı, ünlü heykeltıraştır,

Democritus evrenin atom yapısını öngördü,

Euripedes, Aristophanes, Sophocles ünlü oyunlarını burada yazdılar,

Plato, MÖ 385 te Atina’da akademisini kurdu,

Aristotle şehir merkezinde okul kurdu, halkı eğitti.


  Tarih…      tarih…     tarih…          tarih…

Atina’nın tarihine kısaca bir göz atalım:

MÖ 431-404 te Sparta‘ lılara yenik düşen Atina‘ lılar MÖ 338 de Makedonların yönetimine girer, MÖ 197 de Roma‘ lılar yönetimi ele geçirir, MÖ 86 da Roma‘ lı general Sulla Agorayı yerle bir eder. Roma döneminde Agoranın doğusunda büyük bir Pazar yeri kurulur ve burada zeytinyağı ile diğer değerli ürünlerin ticareti yapılır. Ünlü Julius Caesar ve Augustus eski agora meydanında bir konser salonu (odeum) yaptırır, bunu adliye ve kütüphane yapıları izler.

MS 267 yılında kente gelen bir Alman gücü (Heruli) şehri ele geçirir ve agora bir kez daha yakılıp yıkılır. Kral Justinyen zamanında MS 529 civarında kent küçük bir kasaba statüsüne indirilir, çünkü Constantinople’ ın yıldızı parlamıştır.

Hristiyanlık Atina’da MS 51 de Apostle Paul’ün ziyaretiyle başlar, 7-10 asırlar arası karanlık dönemdir. 1204 te haçlıların eline geçen Atina, 250 yıl latinlerin elinde kalır. 1456-58 de Osmanlıların yönetimine giren şehirde önceden Roman-Katolik katedral statüsünde olan Parthenon camiye çevrilir, çan kulesi minare olur. Yunan ihtilalciler 1827 de Akropolis’i ele geçirirler, 1826 da Osmanlılar şehri geri alır ve nihayet 1833 te Yeni Yunanistan Krallığı’ nın başkenti ilan edilir.

IMG_20180617_145235

Neo-Byzantine Cathedral of Holy Trinity

Bu antik şehre Türkiye’den hareketle kara, deniz ve havayolu ile ulaşmak çok kolay. Örneğin biz son ziyaretimizde Ayvalık’ tan her gün düzenli ve karşılıklı sefer yapan tur teknesiyle Midilli’ye geçip akşamüzeri hareket eden Yunan feribotu ile Pire limanına sabahın erken saatinde indik ve metro ile 20 dakika sonra Atina’ nın merkezine ulaştık.

Hangi mevsimde gidelim derseniz, ilk ve sonbahar ayları gitmenizi tavsiye ederim, çünkü yaz aylarında rutubet ve sıcaklık yüksek olabiliyor. Yunan festivali esnasında orada olalım, konser, tiyatro, opera, sergi vb etkinliklerden de faydalanalım derseniz, haziran başından ağustos sonuna kadar olan kalabalık yaz dönemine denk getirin seyahatinizi derim. Şehirde görülmesi gereken yerlere gelince;

DSC_0459

Guards change at Syntagma & Parliament building

Akropolis ; Parthenon, Athena Nike tapınağı, Erectheion açık hava tiyatrosu’ nun bulunduğu arkeolojik tepe. İki ayrı girişi var, doğudaki giriş daha az kalabalık oluyor genelde.

Olympieion ve Hadrian Kapısı

Arkeoloji müzesi, Akropolis’ in güney batısındaki girişine yakın modern ve kapalı bir mekan.

Antik Agora bölgesi, Royal Stoa, Hephaistos tapınağı.

Hadrian kütüphanesi.

Syntagma Meydanı. İdari yönetim merkezi ve Bretagne Oteli burada bulunuyor, askerlerin değişim törenini izlemek ayrı bir deneyim olabilir.

Monastraki, Kolonaki, Plaka bölgeleri konaklama, alışveriş, bit pazarı (flea market) ve yeme-içme mekanlarının bol olduğu yerler.

Panathenaic Stadium

National Garden (Milli Park)

Zappeio Hall

Lykeion “Aristotle’s Lyceum”

Kerameikos ve “Street of Tumbs

Brettos, Atina’nın en eski damıtım evi

Pire limanı ve kenti

Atina’da ne yiyelim sorusunun cevabı basit. Bizim damak tadımıza çok uygun bir mutfağı olduğu için hiç sıkıntı çekmezsiniz. Hemen her çeşit yemek lezzetini değişik mekanlarda bulmak olası.