Etiketler

, , , , , , , ,

 

dsc_0771

Eski şehir meydanında “ikiz” binalar

Romantik yol üzerindeki yolculuğumuz kuzeyden güneye doğru devam ediyor. Bu defa durağımız Almanya’nın önemli spa merkezlerinden birisi olan Bad Mergentheim. Tauber nehri üzerinde ve üzüm bağlarıyla çevrili bu güzel kentin kaderini değiştiren belki de en önemli tarihsel olay, 18 Ekim 1826 tarihinde Shepherd Franz Gehrig’ in sürülerini Tauber nehri kıyılarında gezdirirken koyunlardan birisinin tuhaf hareketlerini takip edince mineral su kaynağını bulmasıdır. Şimdilerde ünlü  “Kissinger Water” olarak bilinen bu su, yörenin bir spa merkezi olmasının da yolunu açıyor.

muhlwehrstrasse-ve-sagda-ritterhaus

Mühlwehrstrasse ve Ritterhaus

 

Yazılı dökümanlarda ismine ilk kez 1058 tarihinde rastlanan ve o zaman adı “Mergintaim” olan yerleşimde onikinci asrın sonlarına kadar St. John hareketi etkili olmuş. 1219 yılında kent Hohenlohe prensleri tarafından “Teutonic Order” tarikatına hediye edilmiş. Bu hareket (Töton Şövalyeleri) aslında haçlı seferleri sırasında yaralanan Katolik askerlere sağlık hizmeti sağlamak için kurulmuş bir tarikat ve çoğunluğu Alman Şövalyelerden oluşuyor.

Şehirde 1526-1806 tarih aralığında bu hareket yönetiminde şövalyeler için kalacak evler ve kale inşaatı yapılır. Bu döneme gelinene kadar ekonomik ve politik gücünü arttıran tarikat, idare merkezini yeni yapılan kale ve konutlara taşır. Kale ve çevresinin imarı devam eder.

img_20160923_160908

Huzurlu şehir sokakları…

 

Dokuzuncu asırda Franconia krallığının bu önemli ticaret yolu üzerindeki ikametgahı olan Mergentheim’ da 1250-1274 yıllarında St. John Minster binası ve 1564 te Rönesans tarzındaki Town Hall binası inşa edilmiş. 1730-1736 yıllarında bu gezimizde adına sıkça rastladığımız ve rastlayacağımız ünlü mimar Balthasar Neumann idaresinde kale kilisesi diğer yapılara eklenmiş.

Tarih 2 Ağustos 1926’ yı  gösterdiğinde Mergentheim’ e “Bad” yani “kaplıca” ünvanı verilir ve 23 Haziran 1829’ da ilk spa sezonu başlar. Bu tarihten sonra hızla gelişme kaydeden spa turizm hareketini  ikinci dünya savaşı  durdurur. Şehir bir askeri hastane haline gelir. Fakat bu sayede ağır bombardımandan da kurtulmuş olur…

kale-giris-kapisindan-sehir

Kale giriş kapısından şehir

 

Şehrin güzel sokaklarında keyifle gezinirken geçtiğimiz Mühlwehrstrasse üzerinde dikkatimizi çeken şövalye evi (Ritterhaus veya Geisterhaus olarak biliniyor), ilginç bir ritüele ev sahipliği yapıyormuş. Efsaneye göre şayet iyi bir şarap mahsulü alınacağı haberi gelirse, bunu halka duyurmak için görevliler binanın üst katlarında ya da mahzeninde şarap fıçılarına gümüş çekiçlerle vurarak dikkat uyandıran sesler çıkartırlarmış…

Ünlü müzisyen ve besteci Ludwig van Beethoven de yaşamının bir döneminde (1791) bu şirin kasabadaki evlerden birisinde kalıp müzik çalışmalarını sürdürmüş.

Şimdi de sırada Rönesans sarayıyla ünlü “Weikersheim” var…

img_20160923_160532

Eski şehir meydanı