Etiketler

, , , , , , ,

 

 

1850’ lerden bu yana adı Tauberbischofsheim olan bu ortaçağ yerleşiminin daha önceki kayıtlarda “Bischofsheim” olarak anılması, çevrede benzer isimde birden fazla eski yerleşimin olması nedeniyle isim değişikliğini anlamlı kılıyor. Arkeolojik kazılar kentin tarihinin MÖ 3,000 yılına kadar uzandığını işaret etse de, adı ilk kez St. Lioba ile birlikte 9. asırda (836) anılır. St. Lioba, St. Boniface tarafından yönetilen bir İngiliz misyonerler grubundan olup, Boniface’ in 735 yılında burada kurduğu bir rahibe manastırına yönetici olarak atanır. Böylece de, Tauberbischofsheim’ in patron azizesi olur.

turmersturmcastle

Türmersturm ve kale yapıları

 

Kasaba onüçüncü asırda Mainz’ li prens-kardinallerin yönetimine girer ve eski kale, merkezdeki bir yükseltiye inşa edilir. Kale günümüzde gözlem kulesi ve türmersturm ile birlikte bölgesel bir müzenin idaresinde.

Kentteki pek çok yapı ortaçağ döneminden kalmış olmakla birlikte, St. Lioba kilisesi onsekizinci asra, belediye binası ise ondokuzuncu asra tarihlidir (1865). Tauberbischofsheim, Romantik Yol ile birlikte Siegfreid yol güzergahının da üzerinde ve aynı zamanda 1954 yılından bu yana bir eskrim olimpiyat eğitim merkezi.

town-hall

Town Hall

 

Buradaki önemli yapılardan sayılan St. Martin Katolik kilisesi 1910-1914 yıllarında, St. Peter şapeli 1180 yılında inşa edilmiş. 1629 yılında Franciscan keşişler buraya yerleşmişler, 1631-35 yıllarında İsveçliler kenti istila etmişler. 1638’ de Franciscan’ lar bir Latin okulu kurmuşlar (Matthias-Grünewald Grammar School). 1866 yılında meydana gelen ve kentin adıyla anılan savaş, tarihte önemli sayılıyor.

Romantik Yol güzergahımızda bir sonraki durağımız olan Laudakönigshofen, birbirine komşu Lauda ve Königshofen yerleşimlerinin birleşmesinden oluşmuş. 1250 yıllık tarihi geçmişe sahip kent, Tauber ve Umpfer nehirlerinin buluştuğu yerde konumlanmış. Adına  tarihi kayıtlarda ilk kez 741 ve 1135  yıllarında rastlanan (Kunegeshoven ve Ludun) bu iki yerleşimden görece daha büyük olan Lauda’ nın isminin Kelt’lerden kaynaklandığı söyleniyor. Ortaçağın başlarında adı Luden Kontları ile anılan Lauda, pek çok kez el değiştirdikten sonra ondördüncü asırda kasaba statüsüne erişmiş ve onbeşinci asırda da kendi pazarını kurma yetkisini almış.

dsc_0749

Kent merkezinde ahşap takviyeli ortaçağ binası

 

1506 yılında Würzburg Prens-Kardinalliği’ nin idare merkezi konumunda olan Lauda, çevre yerel yönetimlerinin yarısına hükmeder hale gelmiş. 1975 yılında Königshofen’ in eklenmesiyle daha da güçlenen Lauda, üzüm bağları ve üç ana tren yolunun birleşme noktasında olması dolayısıyla daha da ünlenmiş.

dsc_0754

Eski şehir merkezinden bir görüntü

 

Kentte bulunan tarihi yapılardan “Upper Tower” onbeşinci, “Pulver Tower” ise ondördüncü asırdan kalma. Belediye binası onaltıncı asırda yapılmış, “Beckstein” üzüm yetiştiricileri kooperatifi de 1894 yılında kurulmuş.

Bu iki sevimli mekandan da istemeyerek ayrılmak zorundayız artık. Yeni hedefimiz, çok da uzak olmayan bir başka ortaçağ kenti, “Bad Mergentheim”…