Etiketler

, , , , , , , , , , , ,

Almanya’ nın orta-batısında Baden-Württemberg eyaletinde ve hem Fransa sınırına hem de İsviçre’ ye çok yakın olan Freiburg, aynı zamanda meşhur “Kara Orman” ların da başladığı yerde. Kent, 11. yüzyılın sonlarında (1091) Zahringen dükleri tarafından kurulmuş. Kara ormanlarda bulunan zengin gümüş yatakları sayesinde hızla gelişip Breisgau bölgesinde önemli bir iş merkezi haline gelmiş ve sınırları 1200 civarında yapılan ve dışında 12 metre derinliğe, 5 metre genişliğe sahip su dolu hendekler olan şehir surlarının dışına taşmış. Bu dönemde yükselen değeri sonucu yirmiden fazla manastır şehre taşınmış.

Freiburg' un her zaman dolu ve canlı caddeleri

Freiburg’ un her zaman dolu ve canlı caddeleri

1200 yılında yapımına başlanan Münster Katedrali‘ nin günümüzde de kullanılmakta olan en eski çanı Hosanna, 1258 yılında imal edilmiş. 1378 yılında adından ilk söz edilen “Merchant’s Hall” yani tüccarlar odası günümüze kadar bozulmadan kalmış. Aynı yıllarda kent, yılda iki kez fuar düzenlenmesi için Kraliyetten izin almış. Bu gelenek bugün de devam ediyor.

Münster Katedrali

Münster Katedrali

Tarih boyunca Avusturya, Fransa ve Almanya’ nın etkisinde kalan Freiburg’un asıl gelişimi, 1368 yılında şehre hakim olan Habsburg hanedanlığı sayesinde olmuş. 400 yıl süren hanedan egemenliği bir yandan kentin gelişmesine sebep olurken diğer yandan tahribata da yol açmış. Bu dönemde 1457 yılında Avusturya’lılar Albert-Ludwig üniversitesini kurmuşlar. 17. ve 18. yüzyıllarda çeşitli birlikler tarafından saldırıya uğrayan kent, 19. yüzyıl ortalarına kadar önemsiz bir kasaba kimliği ile yaşamaya devam etmiş.

Şehir merkezinde dinlenen turistler

Şehir merkezinde dinlenen turistler

1770 yılında Marie Antoinette düğün gezisinden Paris’e dönerken Freiburg’ dan geçince yoğun kutlamalar yapılmış şehirde. 1805 yılında da kent, yapılan “Pressburg” antlaşmasıyla Habsburg hegamonyasından kurtarılmış. İkinci Dünya Savaşı’ ndan çıkıldığında ise Münster Katedrali ve Tüccar Odası’ndan başka hiçbir yapı kalmamış ayakta. Ancak kent yönetimi, restorasyonda eski şehrin planlarının aynen kullanılmasına karar vermiş. Savaş sonrası Fransız yönetiminde kalan Freiburg, 1954 yılında Baden-Württemberg eyaletinin bir parçası olmuş.

Tüccarlar Odası

Tüccarlar Odası

Freiburg bir üniversite şehri olarak ta biliniyor. Her on öğrenciden birisinin yabancı uyruklu olduğu kentte, Albert-Ludwig ‘ den başka dört üniversite daha var. Freiburg’ u kuran “Zahringen” dükleri, başka yerleşimlere de adlarını yazdırmışlar. Freiburg-im-Breisgau yanı sıra Freiburg-in-üchtland (İsviçre’de günümüzde Fribourg olarak bilinen yerleşim), Berne, Offenburg, Willingen de onlar tarafından kurulmuş. Freiburg’ un ekonomisini canlandıran gümüş madeni, çıkarıldıktan sonra “Freiburger Mint”’ e teslim edilirmiş ki daha sonra burada “Brisger” olarak bilinen gümüş pfennig basılırmış. Freiburg metal paraları büyük marketlerde yapılan ticarette, yüksek oranda içerdiği gümüş nedeniyle çok değerliymiş.

Freiburg’ un kendine özgü bir özelliği daha var. Günümüzde şehir merkezinde dolaşırken Market caddesinde görebileceğiniz yol ortasından akan açık su kanalları, yerel adıyla “Bachle”, uzun bir tarihi geçmişe sahip. Özetleyecek olursak, kentte iki su temin sistemi var. Birisi zemin kotunun çok altında yer alan içme suyu şebekesi, diğeri ise bu açık kanal sistemi. Bachle, tarihte daha çok sulama ve hayvanlara su temin etme amaçlı kullanılmış. Bugün ise turizme hizmet ediyor. Bir de eski inanış var halk arasında:

Bir “Bachle” ye kazara basarsanız, bu bir Freiburg’ lu ile evleneceksiniz anlamına gelir…

Gümüş Bachle'den su içiyor

Gümüş Bachle’den su içiyor

Freiburg konumu itibariyle pek çok amaca hizmet edebilir. Fransa’ya ve İsviçre’ye yakın olması, Kara Orman’ ların başladığı yerde bulunması, flora ve faunası gibi özellikleri nedeniyle doğa ile iç içe olmayı seven pek çok insanın tercih edebileceği bir yerleşim.

Gezmecilerin TRENO gezisi sırasında Fransa’ nın orta-doğusundan kuzeye doğru çıkarken, E25 (A35) ulusal karayolu üzerinde Colmar’ ı geçip Epfig’ ten doğuya döndük ve D5 karayolunu takip ederek Rhein nehri kıyısındaki Rhinau yerleşimine ulaştık. Burada yol kıvrılarak küçük bir iskeleye yönlendirdi bizi. Karşı kıyı ile burası arasında küçük bir feribot çalışıyordu. Birkaç arabalık kuyruğa biz de katılıp az sonra feribota bindik ve on dakika sonra karşı kıyıda yani Almanya’daydık. E35 (5) numaralı yolu takip ederek güneye doğru yaklaşık 45 km yol alınca Kendimizi Freiburg kentinde bulduk. Freiburg kent merkezinde trafik yok. Bu nedenle sınırdaki bir otoparka aracımızı park edip yürüyerek şehre girdik. Şehirden geçen Dreisam nehri, az sonra Rhein ile buluşuyor.

Yöredeki dağ evleri

Yöredeki dağ evleri

Ağız tadı:

Freiburg mutfağı oldukça zengin. Burada yaşayan yerli halk, şehir dışında yeşillikler içindeki bağ evlerinde yetiştirdikleri üzümden şarap imal ediyorlar ve evlerini konuklara açıp Spatzle (ev yapımı yumurtalı makarna), Bragele (sote edilmiş patates), Bibiliskase (odun ateşinde pişmiş ekmeğin üzerinde servis edilen bir çeşit otlu taze peynir) ve çok değişik lezzetleri olan füme etler ve tabii muhteşem sosisler eşliğinde şaraplarını pazarlıyorlar.