Etiketler

, , , , , , , , , ,

İsviçre’ nin bu güzel şehrinin hem tarihinde, hem de tarih boyunca gelişiminde coğrafik konumu çok etkili olmuş. Ülkenin ortasında, kendi adıyla aynı ismi taşıyan kantonda ve gölün alt ucunda Alp dağlarının arasında ve ana geçiş yolu üzerinde yer alması, eski zamanlardan bu yana ticaretin ve kentin gelişmesine yardımcı olmuş. Tüccarların seyahati, şehrin farklı kültürlerin ve özellikle İtalya’ nın etkisinde kalmasına neden olmuş.

Luzern Gölü

Luzern Gölü

Şehrin adının “Luciara” yani su kanalları üzerine konulan balık avlama sepeti anlamına gelen kelimeden kaynaklandığı , daha sonraki dönemlerde ise, Latincede yağ lambası anlamına gelen “lucerna” kelimesinin isme ilham kaynağı olduğu söyleniyor.

Şehirde ilk manastır 750 yılında kurulmuş. Adı Leodegar olan manastır günümüzde Hofkirsche adıyla biliniyor. Reuss nehri üzerinde 1168 yılında ilk köprünün inşa edildiğine dair belgeler var. 1230 ile 1240 yılları arasında, geçit vermeyen Schöllenen kanyonu üzerine inşa edilen ahşap yürüme yolları sayesinde St. Gotthard ticaret yolu oluşuyor ve Luzern’i Milano’ ya bağlıyor. Bu tarihten sonra bu yol, sadece ticari amaçlara değil, Almanya ile İtalya arasında askeri amaçlara da hizmet ediyor.

Jesuit Kilisesi

Jesuit Kilisesi

1291 yılında Habsburg kontları, Murbach (Alsace) manastırından Luzern üzerindeki hukuki haklarını satın almış. 1332 yılında Luzern, komşularının Habsburg’ lara karşı oluşturduğu ittifaka katılmış. Sempach savaşında Luzern, Habsburg yönetimine karşı galip gelip bölgede kontrolü ele geçirmiş. 1415 yılında Kral Sigismund Luzern’ in özgürlüğünü ilan etmiş.

Luzern, kilise reformlarını reddeden tek İsviçre kenti olmuş ve 16. Yüzyıl başlarında Katolik fraksiyonun bölgedeki yegane gücü haline gelmiş. Yüzyılın sonlarına doğru ise, Luzern ve Fribourg Katolik karşı reformlarının akademik merkezi haline gelmiş. 1666 ile 1677 yılları arasında kurulan Jesuit kilisesi bunu sembolize etmektedir.

!789 Fransız Devrimi’ ni takip eden yıllarda Luzern, bunun etkisinde kalır ve 1792 yılında şehre giren Fransız ordusu, İsviçreli askerleri ve şehri savunan milliyetçileri kılıçtan geçirir. Bunun anısına Lövenplatz yakınındaki bir parkta “ölen Aslan” ya da oradaki adıyla “Lövendenkmal” heykeli bulunuyor.

Ölen Aslan heykeli

Ölen Aslan heykeli

1798-1848 yılları arasında liberal partizanlar ile konservatifler arasında yaşanan çekişme ve savaşlara sahne olan şehir, 1847 yılında bir iç savaşa sürüklenir ve konservatifler yenilgiye uğrar. Böylece, 1848 yılında Bern’ in resmi başkent olarak belirleneceği Federal Anayasanın yolu açılmış olur.

19. yüzyılda Luzern turizm odaklı bir yenilenmenin içine girer ve eski şehir surları yıkılıp yeni ve modern yapılaşmanın önü açılır. Günümüze kadar korunarak gelen ortaçağ yapısı ise, Musegg surları ve üzerindeki yedi adet kuledir.

1859 yılında Basel’ i şehre bağlayan demiryolu ve 1865 yılında da gölün etrafını dolaşan karayolu yapılır, 1993 yılında çıkan yangında ünlü ahşap Chapel Köprüsü kül olur ve takip eden yıl yeniden yapılır.

Luzern’ e 25 Haziran akşamüzeri arabamızla girdiğimizde bizi trafik polisleri karşıladı. Hayır, bir hata yaptığımız için değil, trafiği yönlendirmeleri gerekiyormuş, çünkü bilmeden, “baharı karşılama partisi” düzenlenen bir günde şehre gelmişiz. Bir saat kadar dolanıp uygun park yeri aradıktan sonra nihayet göl kenarındaki kültür merkezinin otoparkında bir araçlık yer bulup parka girdik. Çoğunluğu gençlerden oluşan yoğun bir kalabalık, parkın her yerini kaplamıştı. Havada da ağır bir alkol kokusu vardı. Ancak popolarımızı koyabileceğimiz bir alçak duvar üzeri bulup biraz dinlendik, karnımızı doyurduk ve etrafı seyrettik. Sonra hava kararırken oradan ayrıldık ve görece daha sakin olan gölün karşı kıyısındaki parka gittik. Tam o sırada havai fişek gösterisi gökyüzünü kaplamaya başlamıştı…

Tarihi Palas

Tarihi Palas

Görülecek yerler:

Chapel Bridge

Mill Bridge

Geismatt Bridge

Seebrücke

Karli Bridge

Motorway Bridge

Weinmarkt Meydanı

Kornmarkt

Kapellplatz

Hirschenplatz

Mühleplatz

Town Hall

Rittersche Place

Jesuit Church

Franciscan Church

Musegg Wall

Dying Lion Monument