Etiketler

, , , , , , , , , , ,

Bacchiglione nehri kolu üzerinde evler

Bacchiglione nehri kolu üzerinde evler

İtalya’ nın Veneto bölgesinde yer alan ve ülkenin en eski üniversitelerinden birisinin de bulunduğu Padova (Padua), tarih boyunca fikir ve sanat merkezi olarak tanınmış. MÖ 1184 yılında Troya’lı Prens Antenor tarafından Türkiye’ nin kuzeyindeki Paflagonya’ dan (Batı Karadeniz) göçe zorlanan Eneti (veya Veneti) halkının kurduğu rivayet edilen kent, ülkenin en eski yerleşimlerinden birisi ve ünlü tarihçi Livy’ nin doğum yeri.

Kısa sürede Venedik’ in önemli bir merkezi haline gelen Padova, MÖ 302 yılında Sparta’ lı Cleonymus’ a karşı da önemli bir zafer kazanmış. MÖ 215 yılında Roma yönetimine giren Padova’ ya şehir statüsü verilmiş ve o zamanlar adı “Patavium” imiş. Bu dönemde zengin bir ticaret merkezi olan kent, daha sonra Roma İmparatorluğu’ nun çökmesiyle önce (MS 452) Hun kralı Attila, sonra da (MS 602) Lombardlar tarafından istila edilmiş.

Padova2

Padova Town Hall

Bir dönem Lombardy kentleri liginde yer alan Padova, 1177 yılında bağımsızlığını ilan etse de, Krallık tarafından kente bir yönetici (Podesta) tayin edilmiş. Bir süre sonra 13. Yüzyılda Carrara ailesi yönetimine geçen şehirde, İtalya’ nın üçüncü büyük üniversitesinin kuruluşu (1222) ve sanata yatırım yaşantıyı canlandırmış. Ancak kötü yönetim, şehrin 1405 yılında Venedik kontrolüne girmesine mani olamamış.

Venedik yönetimi zamanında gelişmesini sürdüren Padova’ da üniversite bir hayli önem kazanmış ve Galileo Galilei gibi ünlü bilim insanları ders vermişler burada. 1797 yılında önce Fransa, sonra Avusturya ve nihayet İtalya Krallığı kontrolüne giren şehirde savunma duvarları yapılmış, 1814 yılında tekrar Avusturya’ya bağlanmış ve nihayet 1848 yılında üniversite önderliğinde bir isyan çıkmış. İsyan üniversitenin kapatılması ile bastırılmış ve 1866 da Padova, diğer Veneto yerleşimleriyle birlikte İtalya Krallığı’ na bağlanmış.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında İtalyan Faşizminin adeta merkezi haline gelen kent, İkinci Dünya Savaşı biterken Faşizm ve Alman düşmanı İtalyan Partizanları tarafından hürriyetine kavuşturulmuş. Partizanların başında da Padova üniversitesinin başkanı varmış.

Padova sokakları

Padova sokakları

Venedik’ e 40 km, Vicenza’ ya 29 km mesafede bulunan Padova, doğu-batı yönünde uzanan E70 (A4) ve güneye inen A13 otoyollarının kesişme noktasında bulunuyor. Hem Adriyatik denizine, hem de Verona’ nın da bulunduğu göller bölgesine yakınlığı nedeniyle çok uygun bir konaklama merkezi olabilir.

Padova’ nın ağız tadı:

Bu bölgede geleneksel olarak kümes hayvanları çok iyi yetiştiriliyor ve yeniyor. Polverara ya da Guinea tavuğu, kaz eti çok meşhur. Şarapçılık ve zeytinyağı üretimi de kentin ekonomisinde önemli yer tutuyor. Hindiba (chicory) yerel yemeklerde çok kullanılıyor.

Montagnana salamı da oldukça lezzetli. Her yıl Mayıs ayının üçüncü Pazar günü salam festivali düzenleniyor burada. Asparagus (kuşkonmaz) da bolca tüketilen sebzeler arasında. Peynir apayrı bir hikaye. Bu yörenin özel peynirleri Grana Padano, Montasio ve Asiano

Gece Palazzo della Ragione

Gece Palazzo della Ragione

Görülecek yerler:

Basilica di Sant’Antonio

Duomo

Palazzo della Ragione

Piazza dei Signori

La Specola

Basilica St. Justine

Prato della Valle

Roma Amfitiyatrosu kalıntıları