Etiketler

, , , , , , , , , , , , ,

Dört Avrupa ülkesine (Slovakya, Macaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti) çok yakın, tarihi iki önemli ticaret yolu üzerinde kurulmuş, Slovakça’ da “Presporok”, Macarca’ da “Pozsony”, Almanca’ da “Pressburg”, Latince’de “Posonium” adlarını almış farklı kültürlere ev sahipliği yapmış bir Avrupa şehri Bratislava.

St. Michael's gate

St. Michael’s gate

Cilalı taş devrinden günümüze yerleşim yeri olarak çeşitli kavimler tarafından kullanılmış. Önce Keltler, sonra German’lar, sonra Slovak ve Macarlar. Bugün gördüğümüz Bratislava Kalesi, 805 yılında zamanın hükümdarı Prens Vratislav tarafından onarılmış ve “Wratisslaburgium” adı verilmiş. 907 yılında Bavaryalılarla Macarlar arasındaki savaş “Braslavespurch” yani “Bratislava Kalesi Savaşı” olarak not düşülmüş tarihe.

Tuna nehri, geçtiği her Avrupa kentine farklı bir önem kattığı gibi Bratislava’ yı da yüceltmiş. Kelt’ ler bugünkü şehrin tam merkezinde yarleşmişler ve arkeolojik kazılarda onlardan kalma aletler, fırınlar ve taş yapılar bulunmuş. üzerinde Kelt prensi “Biatec” in adı bulunan gümüş Kelt akçeleri de burada basılmış.

Meydanda kiosklar

Meydanda kiosklar

Romalı lejyonlar MS 1. Yüzyılda buraya gelip kalenin bulunduğu tepede yerleşmişler ve birkaç yüzyıl burada yaşamışlar. Roma mezarları günümüzde ziyarete açık. Slavlar ise 5. Yüzyılda gelmişler ve medeniyeti 7. Yüzyıla kadar “Samo Krallığı” adı altında devam ettirmişler.

9. yüzyılın ortasında kalede inşa edilen “Bratislava Kale Kilisesi”, kentteki   ilk Hristiyan yapı olarak biliniyormuş. Daha sonra Papanın emriyle kale dışında bir yere taşınan ve önce Romanesk, şimdilerde ise Gotik tarzı sergileyen St. Martin Katedrali, Macar kralların taç giydiği kutsal bir yapı haline gelmiş.

Zaman içinde Protestanların gelmesiyle kutsal yapı çeşitliliği de artmış kentte ve o zamanlar Macaristan’ ın başkenti olan Bratislava, aynı zamanda taç giyme merkezi ve ülkenin en büyük şehriymiş. Bu dönemde Barok tarzında pek çok kutsal yapıyla bezenmiş kent.

Bratislava

Bratislava

Sanat, Din, Hukuk ve Tıp bölümlerine sahip ilk üniversite (Academia Istropolitana) 1465 yılında Papa 2. Paul’ ün emriyle kurulmuş Bratislava’ da. 1526 yılındaki Mohaç savaşı sırasında Kral Louis ve pek çok asilzade ile binlerce kişi öldürülmüş. Buda’ yı kolayca ele geçiren Osmanlı kuvvetleri ile Avrupa arasında tek engel Bratislava olarak kalmış. 1530 yılında Osmanlılar Bratislava ve Viyana’ ya saldırınca, Bratislava halkı evleri, kiliseleri ve diğer binaları yıkıp, yıkıntıları kaleyi güçlendirmek için kullanmışlar. Böylece Osmanlı kuvvetleri Bratislava yerine Viyana’ daki Krala saldırmayı tercih etmişler.

Bu dönemde Macaristan’ın başkenti olan Bratislava’ da ilk Macar Kralı Maximillian 1563 yılında taç giymiş.

1683 yılında şehre tekrar saldıran Osmanlılar, kentin güney sahillerini yakıp yıkmışlar fakat kaleyi ele geçiremeden Viyana’ yı kuşatmışlar. Böylece geçirilen 150 yıllık süre, bölgede ve Bratislava’ da yıkımın ve gerilemenin yaşandığı bir dönem olmuş.

Bratislava`da dondurma

Bratislava`da dondurma

Kötü yılların geride kalmasıyla birlikte Bratislava’ nın önemi tekrar artmış. Kraliyet ailelerinin sıkça ziyaret ettiği ve yönetimlerin merkezi haline gelen kent halkı da bundan nasibini almış. 1741 yılında St. Martin Katedralinde taç giyen Kraliçe Maria Teressa için Bratislava ikinci ev olmuş. Kale bu dönemde onarılıp genişletilmiş ve şehirde saraylar yapılmış.

Bratislava’ da Orta Çağ’ dan beri yaşayan Yahudi toplumları ve Müzik, şehre önem katan iki unsurmuş. Her ikisi de kent halkının kültürel gelişiminde etkili olmuş. Pek çok Avrupalı müzisyen bir şekilde Bratislava’ da bulunmuş ve kent sanatına yön vermiş.

Tramvay, Bratislava kentinin simgesi ve Viyana ile Budapeşte’ deki benzerlerinden iki yıl önce burada işlemeye başlamış. Havacılık konusunda da ilklere imza atan şehirde İlk balon 1784 yılında havalanmış. Jan Bahur, Wright Kardeşler’ den çok önce helikopter buluşunu tanıtmış. Petrovia Kardeşler, bulup geliştirdikleri hava gemisi konseptini daha sonra Duke Zeppelin’ e satmışlar.

Bratislava’ da ağız tadı:

Zbojnika Pochutka: Bu bir patatesli krep, ancak içine et ve sebzeler sarılıp dürüm gibi yeniliyor ve çok lezzetli.

Kapustova Polievka: Lahana çorbası. Bryndzova yani ekmek ile servis edilen ve içinde mantar, sosis, et parçacıkları ile patates olan nefis bir çorba.

Bryndzove Pirohy: Küçük patates küreleri, soslanmış ve içleri koyun peyniri ile doldurulmuş, kızartılmış pastırma dilimleri ile servis ediliyor.

Zlaty Bazand (golden pheasant-atın keklik): Slovak birası, lager bira olup şimdilerde Heiniken lisansıyla üretilen güzel bir içecek.

Slilovica: Yüksek alkollü bir cins erik votkası. Soğuk havalarda çabuk ısınmak isteyenler için…

Görülecek yerler:

Bratislava Kalesi

St. Martin Katedrali

Primacial Palace (1774)

Tuna nehri kıyısı

Grasssalkovic Palace

Slovak National Museum