Etiketler

, , , , , , , , , , , , ,

Doubs nehri ve Katedral

Doubs nehri ve Katedral

 

Fransa’ nın güney batısında Djon’ dan Basel’ e giden E60 (A36) otoyolu üzerinde yer alan ve Orta Çağda adı Burgundy olan günümüz France-Comte bölgesinin (Antik Sequenia) başkenti olan Sanat ve Tarih kenti, Victor Hugo’ nun ve ilk film yapımcılarından Lumiere kardeşlerin doğduğu yer, Fransa’ nın saat üretim merkezi.
Doubs nehrinin sol yakasında gelişen bu yerleşim, Clairvaux’ ta ve Courchapon mağaralarında yapılan kazılardan da anlaşıldığı üzere, tarih öncesi dönemlerde kurulmuş. MÖ 58 yılında Roma İmparatoru Julius Caesar’ ın Galya’ ya düzenlediği operasyonlarda askeri üs olarak kullandığı Besancon, o zamanlar Kelt’ ler tarafından ilk kez tahkim edilmiş bir şehir olan “Vesontio” olarak bilinirmiş.
355-363 yıları arasında Germanlar, Vizigotlar ve Burgundilerin saldırıları kenti zor durumda bırakmış. 9. Yüzyıl sonlarına doğru Besancon, Burgundy Krallığı’ nın bir parçası olmuş.

Kent surları

Kent surları

Güney batı Avrupa’ yı Almanya’ ya, kuzey batı Avrupa’ yı da İsviçre üzerinden İtalya’ ya bağlayan önemli ticaret yollarının kesişme noktasında bulunan kent, Orta Çağın başlarından itibaren archbishop’ luk seviyesinde bir dini merkez olması nedeniyle önem kazanmış. 1157 de Kraliyet konseyinin burada toplanması ve Kral Friedrich Barbarossa’ nın burada evlenmesi de bu önemi katlamış. 1290 da Habsburg Kralı Rudolf, kenti Burgundy eyaletinden bağımsız hale getirmiş.
16. yüzyılda kent Avrupa’ ya pek çok ünlü ve başarılı diplomat yetiştirmiş. Kutsal Roma İmparatoru ve İspanya Kralı 5. Charles (1500-1558) döneminde görev yapan Antoine Perrenote de Granvelle (1517-1568) bunlara bir örnektir ve kente saraylar, anıtlar kazandırmıştır. 2. Philip döneminde İspanya’ nın korumasına giren Besancon, Avusturya yönetiminden sonra 1667 yılında 14. Louis İspanya’dan Maria Teressa ile evlenince tekrar İspanya idaresine geçmiş. 1678 yılında imzalanan Nijmegen anlaşmasıyla Fransa, Besancon’ u kendine bağlamış. Kentte, 1423 yılında kurulmuş bir de üniversite var.

Katedral

Katedral

18. yüzyıl başlarında, İsviçre Federasyonu’ na da yakın olması sebebiyle Besancon Fransa’ nın saat endüstrisinde önemli bir merkez olmuş. 20. Yüzyıl başında bu sektörde ciddi bir işgücü yaratan kent, 1970’ lerde en büyük fabrikası olan LIP kapanana kadar bu niteliği elinde tutmuş. Günümüzde microteknik ve micro mekanik alanlarında pek çok enstitü ve laboratuvara ev sahipliği yapan Besancon, zaman, frekans ve optik alanlarında bir teknik merkez haline gelmiş.
Her yıl Haziran’dan Eylül ayına kadar Foire Comptoise ( Besancon müzik festivali) de dahil olmak üzere pek çok festivale ev sahipliği yapıyor Besancon. Paris’ ten TGV ile üç saatte ya da otoyoldan 4 saatte ulaşılabiliyor Besancon’ a. Ayrıca Lyon’ dan, Basel’ den ve Genevre’ den de gelmek mümkün.

Kalenin konukları

Kalenin konukları

Görülecek yerler:
Roman Arena
Granvelle Palace
Roman Arc de Triumph
Citadelle
Astronomic Saat
Zaman Müzesi
Arkeoloji ve sanat müzesi