Etiketler

, , , , , , , , ,

Sorrento limanı

Sorrento limanı

İtalya’ nın güneyindeki Sorrentino yarımadasından  Napoli körfezine bakan,  Vezüv yanardağını, Capri adasını  ve Napoli kentini uzaktan seyreden, portakal  ve limon bahçeleriyle ünlü sevimli bir Akdeniz şehri Sorrento.

Bir rivayete göre Ulysses ile Circe’ nin oğlu ve Ausoni Kralı Ausone’ nin oğlu Liparos tarafından kurulmuş bu yerleşim. Roma devri öncesinde Yunan medeniyetinin (MÖ 474-420) izleri görülebiliyor şehrin bazı bölümlerinde (Punta Campanella) .  MS 79 yılının 24 Ağustos gününde Vezüv yanardağı büyük bir patlamayla lavlarını kusar ve meydana gelen büyük depremde kent çok hasar görür. Yakındaki Pompei yerleşimi de haritadan silinir.

Piazza Tasso

Piazza Tasso

Roma İmparatorluğu döneminden başlayarak Sorrento bir tatil yöresi olma özelliği kazanmış ve pek çok varlıklı insan yaz mevsiminde buraya gelmiş. Kıyıya hakim yerlere  özel malikaneler ve bunlara denizden ulaşımı sağlayan iskeleler  inşa edilmiş. Bu dönemde ayrıca zeytinyağı ve şarap üretimi de yapılıyormuş.

Roma İmparatorluğunun dağılmasının ardından MS 420 civarında Sorrento önce Bizans’ a bağlanmış, sonra Longobard’ ların, Amalfi’ nin ve Saracen’ lerin saldırısına uğramış. 1133 yılında Norman kralı Ruggero tarafından alınan kent, daha sonra Napoli Krallığı’ na verilmiş. 13 Haziran 1558 tarihinde kentin korsan saldırısına uğramasının ardından başlatılan sur inşaatı, 1567 yılında tamamlanmış.

Doğayla barışık mimari

Doğayla barışık mimari

1648 yılında yaşanan isyan ve 1656 yılındaki salgın hastalık, Sorrento nüfusunu bir hayli kırmış. 1799 yılında Parthenopean Cumhuriyetine katılan şehir, pek çok iç savaşa sahne olmuş ve fakat 19. Yüzyıla tarım, turizm ve ticaret alanlarında  gelişme sağlayarak girmeyi başarmış.

2. Ferdinand yönetiminde Castelammare ile Sorrento’ yu bağlayan yol açılmış ve 1861 yılında Sorrento İtalya Krallığı’ na bağlanmış.

Duomo

Duomo

Sorrento’ nun kireçli ve verimli toprakları, ılıman Akdeniz ikliminin de yardımıyla zeytin, şaraplık üzüm, limon ve portakal gibi ürünlerin bol ve kaliteli olmasını sağlıyor. Aynı zamanda denize paralel uzanan yüksek dağların arkasındaki yaylalarda hayvancılık yapılıyor. Bu özelikler de yörenin ekonomisine katkıda bulunuyor.  Burada yetişen özel limonlarla yapılan “Limonçello” içkisi, sıcak yaz günlerinde serinleten ve rahatlatan bir etkiye sahip.  Bu nedenle  turistik anlamda da pazarlanabilir bir ürün haline gelmiş.  Sorrento civarında bol miktarda kaynak suyu da çıkıyor.

Sorrento’ nun  5 km batısında  bulunan Marina della  Lobra, şirin bir kasaba ve aynı zamanda tatil beldesi. Marina di Puolo da buraya giderken yolda uğranıp görülebilecek yakın ve plajı da olan  güzel  yerleşimlerden bir diğeri.

Turfanda bunlar...

Turfanda bunlar…

Ağız tadı:

Sorrento Gnocchi:  Haşlanmış patates, un, yumurta ve tereyağı ile hazırlanan hamurdan kesilen yuvarlak  ve avuç içi büyüklüğündeki parçaların, suda haşlandıktan sonra üzerine domates sosu ve parmesan  veya mozarela peyniri konularak fırında pişirilmesiyle ve taze fesleğen yapraklarıyla süslenmesiyle elde edilen harika bir atıştırmalık lezzet.

Baba: Bu hamur tatlısının adının neden “baba” olduğunu öğrenemedim ama bizim “şam baba” tatlımıza ya da revanimize biraz benziyor. Farkı, daha az tatlı olması ve rom ile ıslatılması.

Çoğu İtalyan kentinde olduğu gibi burada da süt ve et ürünleri meşhur ve bunlarla yapılan çeşitli yerel yemekler  de bizim ağız tadımızla kesinlikle uyum içinde…

Sorrento' da fayton keyfi

Sorrento’ da fayton keyfi

 Görülecek yerler:

Piazza Tasso

Saint Anthony  Bazilikası

Büyük ve küçük marinalar

Duomo Kilisesi

Antik kent duvarları

Punta Campanella