Etiketler

, , , , , , , , , , , , ,

Bazilika' dan kent görüntüsü

Bazilika’ dan kent görüntüsü

MÖ birinci yüzyılda bir Roma yerleşimi olan bu Fransız şehrinin ilk adı, “ışık tepesi” anlamına gelen  “Lugdunum” imiş. Julius Caesar’ ın  ekibinden  Munatius Plancus tarafından MÖ 43 yılında  kurulan ve önceleri üç Galya  ülkesinin (bugünkü Fransa, Batı Almanya ve Kuzey İtalya) ticari, ekonomik, politik ve dini merkezi olan Lyon bu sayede hızla güç kazanmış. Batı Roma İmparatorluğunun yıkılması ve Constantine’ nin İmparatorluk merkezini  Roma’ dan Constantinople’ e taşıması  ile önemini yitiren kent, kilisenin 11. Yy’ da verdiği “Galya dini merkezi”  ünvanıyla yeniden canlanmış.

Bu yükselme devri, 15. Yy sonlarına, yani Rönesans devrine kadar sürmüş.  1312 yılında Lyon Fransa Krallığı’ na bağlanmış.  11. Louis döneminde  Lyon, tüm Avrupa’ nın hayranlık duyduğu ve fuarlarıyla ünlü bir ticari merkez haline gelmiş ve bankacılık altyapısı gelişmiş. Pek çok elit kesim kente gelip yerleşmiş.

Bonaparte köprüsünden bazilika

Bonaparte köprüsünden bazilika

17. ve 18. Yy’ larda da özellikle şehircilik planlaması alanında gelişmeye devam eden Lyon, ipek dokuma ürünleriyle de gözde olmuş. 19. Yy’ da ipek endüstrisinde çalışan işçi sayısı 90,000’ e ulaşmış. 1789 Fransız Devriminin olumsuz etkilerinden sonra Napolyon zamanında tekrar önem kazanan kent, 20. Yy’ a çok güçlü girmiş. 2. Dünya Savaşı sırasında Lyon, Fransız direnişinin merkezi olmuş.  İpek ürünlerinin taşınması için inşa edilen yeraltı tünelleri (Traboules),  savaş sırasında direnişçilerin Gestapo saldırılarından saklanmaları ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri için kullanılmış.

Lyon kenti aslında iki tepe üzerinde kurulmuş. Batıda Fourviere, doğuda Croix-Rousse tepeleri. Kente can veren iki nehirden birisi Alp’ lerden gelen Rhone, diğeri se daha sakin akan  Saone. Şehirde 1. Yy’ da inşa edilen ve daha sonra Hadrian zamanında onarılan 10,000 kişilik bir tiyatro ve 3,000 kişilik bir Odeon var. Üç Galya ülkesinden gelen konsey üyelerinin her  yıl Ağustos ayında burada buluştuğu yazılıyor.

Lyon Üniversitesi

Lyon Üniversitesi

Hristiyanlığın Lyon’ a o zamanlar Anadolu’ da yerleşik olan Yunanlar tarafından getirildiği söyleniyor.  İlk matbaa Lyon’ da 1472 yılında kurulmuş ve Lyon, Venedik ve Paris ile birlikte Avrupa’ nın önemli basım merkezlerinden birisi olmuş.  İpek endüstrisindeki başarılardan sonra Lyon’ da otomotiv, tekstil, kimya, ilaç gibi sektörlerde de pek çok yatırım yapılmış.

Fransa’ nın ikinci önemli kenti ve Endüstri-Kültür -Eğitim merkezi sayılan Lyon’ a Paris’ ten hızlı tren (TGV) ile iki saatte ulaşılabiliyor. Eski şehir (Vieux Lyon) tarihi yapılarıyla UNESCO  Dünya Mirası Kentler  listesine girmiş. Bir yandan meşhur Alp kayak merkezlerine iki saatlik mesafede olan, diğer yandan da Rhone vadisine yakınlığı ile bilinen şehir, turistleri bu anlamda da cezbediyor.

Baziikanın ön avlusu

Baziikanın ön avlusu

Lyon’ un bir diğer özelliği ise, Fransız mutfağını en iyi temsil eden kent olması.  Hatta bazı gurmeler daha ileri gidip, Lyon’ un Gastronomide Dünya’ nın merkezi olduğunu bile söylüyorlar. Lyon geleneksel yemek kültürünü ziyaretçilerine sunan lokantalara “Bouchon” deniyor.  Şehirde en az yirmi adet tescilli bouchon olduğu ifade ediliyor.  Menünün başında ise domuz eti var…Unlu mamuller ve şaraplar da zengin ve lezzetli seçeneklerle sunuluyor şehirde.

Bazı “bouchon adresleri aşağıda:

Chez Hugon 12 Rue Pizay +33 4 7828 1094

Machonnerie 36 Rue Tramassac +33 4 7842 2462

Les Lyonnais 1 Rue Tramassac +33 4 7837 6482

Cafe Des Federations 8 Rue Du Major Martin + 33 4 7273 0427

A Ma Vigne 23 Rue Jean Larrive +33 4 7860 4631

La Meuniere 11 Rue Neuve +33 4 7828 6291

Au Petite Bouchon Chez Georges 8 Rue Garet +33 4 7828 3046

Lyon bisiklet sistemi

Lyon bisiklet sistemi

Kentteki bazı önemli dönemsel aktiviteler:

Nuit de Fourviere,  14 haziran’ dan Ağustos’ a kadar Fourviere tepesindeki amfi tiyatrolarda düzenlenen müzik-dans-tiyatro-film festivali.

Mart ayında düzenlenen Uluslararası Lyon Tekstil ve iç dekorasyon fuarı.

La Semaine  du Gout, Ekim ayında bir hafta süreyle düzenlenen gıda festivali.

Görülecek yerler:

Rhone nehir turu

Notre-Dame Bazilikası

Saint Jean Baptiste Katedrali

Roman Theatre

Rönesans Müzesi

Croix-Rousse tepesi

Bellecour Meydanı

Lyon hakkında güzel bilgiler sunan bir sitenin linkini sunuyorum aşağıda:

http://www.en.lyon-france.com/