Etiketler

, , , , , , , , ,

Charles Bridge

Charles Bridge

Tarıma elverişli toprağı,  zengin su kaynakları ve korunaklı yerleşimi nedeniyle tarih öncesi devirlerden bu yana yerleşim yeri olarak seçilen Prag,  kalıcı nüfusuna erken taş devrinde sahip olmuş (MÖ 5500-4300). MÖ 500 civarında Kelt’ler, MÖ 9-6 yıllarında da Germanic Marcoman’ lar gelmişler bölgeye. MS 6. Yy yarısında ise Slav’ lar gelmişler buraya. Bugün Prag kalesinin olduğu tepelik alanda 9. Yy sonlarında bir yerleşim kurulmuş.

800 yılı civarında gelen Premyslids ailesi,  büyük bir market (bugün eski şehir meydanının bulunduğu yer) alanıyla  Prag kalesi ve Vltava nehrinin sağ kıyısındaki kayalık arazide kurdukları Vysehrad’ tan oluşan  yerleşimlerden halkı yönetmişler. Bu yönetim zaman zaman kanlı olaylara sahne olmuş. 935 yılında Prens Wenceslas, kardeşi Boleslav tarafından katledilmiş. Bu olaydan sonra Wenceslas kutsanarak Bohemya’ nın dini lideri sayılmış.

National Museum

National Museum

Orta çağda Prag, altın çağını yaşayarak Kutsal Roma İmparatoru 4. Charles zamanında Paris ve Londra’ dan daha büyük bir kent haline gelmiş. Gotik tarzda kilise ve manastırlar ile eski Judith Köprüsü’ nün yerine yeni bir taş köprü yaptıran Charles pek çok kurumun ve Merkezi  Avrupa’ nın ilk üniversitesinin (Carolinum) burada kurulmasını sağlamış.

Bu üniversitenin ilk Çek rektörü ve aynı zamanda dini bir lider olan Jan Hus öğretileri sayesinde yeni bir akım başlatmış. Protestan Reformunu destekleyen bu akıma inanan  ve çok zeki bir asker olan Jan Zizka önderliğinde Katolik haçlılara karşı askeri zaferler elde eden  Hussite’ ler  15. Yüzyıla damgasını vurmuş.

Golz-Kinsky Sarayı

Golz-Kinsky Sarayı

16. yüzyılda Avusturya’ nın ünlü Habsburg hanedanlığı yönetimi 400 yıllığına ele geçirmiş. İmparatorlar arasında Prag’ a en çok hizmet eden 2. Rudolph olmuş. Sanata ve bilime verdiği değer, Prag’ ı rönesans ie tanıştırmış. Ölümünden hemen sonra 1618 yılında Prag, 30 yıl savaşlarının önünü açan Protestan isyanının adeta merkezi olmuş. Kentin gelişimine zincir vuran bu isyanın etkilerinden ancak 18. Yy’da kurtulabilmiş  Prag.

Old Town Hall Astronomik saati

Old Town Hall Astronomik saati

19.yüzyılda National Museum, National Theatre ve Rudolfinum gibi ünlü yapılar hayata geçirilmiş. Prag ancak 1918 yılında başkent olabilmiş. 2. Dünya Savaşı Alman ordularının kenti işgal etmesine neden olmuş. Ardından da Komunizm rejimi gelmiş. 1989 yılındaki meşhur “Kadife Devrimi” nden sonra Vaclav Havel’ i başa getiren  Çekler, O’ nun önderliğinde  günümüzdeki haline gelmek için kolları sıvamış.

Çek Mutfağı:

Koleno, çok beğenilen bir yerel yemek. Tahta tabak üzerinde sebze turşuları, hardal ve siyah Çek ekmeği eşliğinde sunulan tandır kıvamında  pişmiş domuz eti.

Vepro-knedlo-zelo, Çek ekmeği dilimleri, haşlanmış lahana ya da lahana turşusu yanında sunulan domuz eti tandırı.

Svickova na Smetane, havuç, kereviz sapı, maydanoz kökü gibi sebzelerle yapılan, kızılcık, limon ve  krema ile tatlandırılmış yoğun bir sosun içinde üzerinde Çek ekmeği dilimleriyle sunulan sığır filetosu.

Bramboraky, tavada  altın renginde kızartılmış yuvarlak patates kekleri. Bazen Gulaş çorbasının yanında ekmeğe alternatif olarak sunulur.

Utopenci, bir snack türü. Bira yanında yenilen bir yerel tat. Sirke, soğan, karabiber, baharat ve defne yaprağıyla marine edilmiş  Çek sosisi.

Ovocne Knedliky, sevilen bir yerel tatlı. İçleri günün meyveleri  (çilek, erik ya da erik reçeli, kayısı vb) ile doldurulmuş, üzerine çukulata, kimyon, kahverengi şeker ya da zencefilli ekmek kırıntıları serpilmiş küre şeklinde hamur tatlıları.

Bira. Çek Cumhuriyeti bira tüketiminin en yüksek olduğu ülke. 1842 yılında Bohemya şehri Plizen’ de  (Pilsen) ilk altın rengi bira (Pilsner) üretildiğinden bu yana Çek’ler biralarının kalitesiyle gurur duyuyorlar.

Charles Köprüsünden Vltava nehri

Charles Köprüsünden Vltava nehri

Görülecek yerler:

Old Town Square (Eski şehir meydanı)

Little Quarter

New Town (Nove Mesto)

Charles Köprüsü

National Museum

National Theatre

Prag Kalesi

Wallenstein Sarayı ve bahçeleri

St. Nicholas Kilisesi (Little Quarter)

Sternberg Sarayı

Schwarzenberg Sarayı

St.Thomas Kilisesi (Little Quarter)

Troja Sarayı ve bahçeleri

Jewish Quarter (Yahudi Mahallesi)

Eski Yahudi Mezarlığı