Etiketler

, , , , , ,

İtalya’ nın orta yerinde, karakterini ve kalitesini  günümüze dek inanılmaz bir biçimde koruya gelmiş bir ortaçağ kenti.  Adı tarihte hep Floransa ile birlikte anılmış, kimi zaman (13. İle 15. Yy’lar arası) aralarında savaşlar olmuş, ama çoğu kez her iki kent de bu rekabetten olumlu sonuçlar almışlar.

Palazzo Pubblico (Town Hall)

Palazzo Pubblico (Town Hall)

Siena üç tepe üzerinde kurulmuş ve yedi kilometre uzunluğundaki,  kulelerle ve tabyalarla süslenmiş  surlar eski kent merkezinin sınırlarını belirliyor. Bazı stratejik noktalarda –örneğin Florence caddesi üzerindeki Porta Camollia kapısı- surlar üzerinde bulunan kapılar çift katlı inşa edilmiş. Batıda, ünlü Medici ailesi tarafından 1560 yılında onarılıp 1580 de yeniden inşa edilen Santa Barbara kalesine ulaşıyor bu surlar.

üç tepenin kesişme noktasında bulunan  “Piazza del Campo”, belki de İtalya’ nın en büyük şehir meydanı.  Bir rivayete göre Siena yerleşimi, Remus’ un oğlu Senius tarafından ilk kez kurulmuş. Romulus ve Remus’ u besleyen kurt heykeli de şehrin simgesi haline gelmiş bu yüzden. Siena’ nın bilinen en eski döneminin Etrüskler’ e denk geldiği söyleniyor (MÖ 900-400). Daha sonra MÖ 1. Yüzyılda Romalılar burada “Saena Julia” adında bir askeri koloni kurmuşlar.

DSC_0220

Tolomei meydanı ve St.Christopher kilisesi

Medici’ ler zamanında Campo meydanı ünlü “Palio” at yarışlarının düzenlendiği bir festival merkezi haline gelmiş. Lombard’lar zamanında (568-774) rotası değiştirilen ve kuzey İtalya’ yı Roma’ya bağlayan ana yol sayesinde Siena özelikle Roma’ ya giden ve dönen hacılar için önemli bir konaklama merkezi oluvermiş.

1167 yılında dini kontrolden bağımsızlığını ilan eden Siena, 1179 yılında ilk anayasasına kavuşmuş. 1200 yılında Siena Katedrali (Duomo) tamamlanmış. 1240 yılında da Siena üniversitesi hukuk ve tıp fakülteleriyle kurulmuş.

Romulus ve Remus' u besleyen kurt

Romulus ve Remus’ u besleyen kurt

1186 yılında Kral 1. Frederic  kentin bağımsızlığını ilan etmiş ve kendi yönetimini seçip, akçelerini basma yetkisi vermiş.  12. Yy ile 15. Yy’ lar arasında Siena ile Floransa arasında yaşanan çekişmeler ve kraliyet ile Papalık arasındaki siyasi çalkantılarla her iki şehir de gelişmiş. 1260 yılında Guelph (Papa’yı destekleyen) ve Ghibellines (Kutsal Roma İmparatorluğu’ nu destekleyen) aileleri arasındaki iktidar paylaşamama sorunu,  Montaperti savaşına kadar götürmüş iki kenti.

Siena tarihteki ihtişamını ve gelişimini, bankacılık faaliyetlerine ve Londra, Marsilya gibi ünlü Avrupa ticaret merkezleri ile yapılan ticarete borçlu büyük anlamda. 13. Yy sonlarında Siena resim okulu kurulmuş ve pek çok ünlü ressam yetiştirmiş. Bu sayede Avignon, Milano ve Napoli gibi önemli kentlerle sanatsal ilişkiler gelişmiş. 1348 yılında yaşanan kara humma salgınıyla şehrin nüfusu 25,000 den 16,000’e gerilemiş.

Piazza del Campo

Piazza del Campo

1420-1455 yılları arasında yönetim değişiklikleri olmuş ve Fransız etkisi ağırlaşmış. 1472 yılında, dünyanın bilinen ilk bankası (günümüzde de hala aktif) olan Monte dei Paschi kurulmuş.

1551-1559 yılları arasında süregelen İtalya savaşında Siena Cumhuriyeti, kendini en yakın rakibi Floransa Dükalığı’ na karşı korumak zorunda kalmış, fakat İspanyollar 5. Charles yönetiminde 17 Nisan 1555 tarihinde kenti almışlar. Yeni Kral  Philip kenti Medici’lere önermiş ve Böylece kent Tuscany Dükalığı’na bağlanmış. Ekonomi bu andan başlayarak duraklama dönemine girmiş, tarım ağırlık kazanmış. Siena 1849 yılında tekrar İtalya Krallığı’ na bağlanmış ve bu tarihten sonra tüm gelişmeler eski şehir surlarının dışında yaşanmış.

Siena’ ya gitmek isteyenlere önerim, at yarışlarının düzenlendiği iki tarihten birisini (2 temmuz ya da 16 ağustos) hedef almaları. Romalılardan bu yana şehir meydanında (Piazza del Campo) düzenlenen çeşitli spor karşılaşmaları ve yarışlardan (boks, eşek binme, at binme, boğa güreşi, koşu vb) günümüze kalan bu at yarışında (İl Palio) önceden seçilmiş on at, binicileriyle meydanda üç tur atıyor ve birinci gelene özel ödül veriliyor. Meydanı çevreleyen binaların odalarının da kiralandığı bu yarışta meydan doğal olarak tıka basa dolu oluyor.

Eski Siena dokusu

Eski Siena dokusu

Ağız tadı:

Siena mutfağı doğal olarak Tuscan damak tadından izler taşıyor. Ekmek özel bir yer tutuyor bu tatlar arasında. Bu yörede yetişen özel bir sığırın (Chianina cattle) eti ile çok lezzetli menüler yapılıyor. Bazı Siena mutfak ürünleri:

Crostini di Fegato (tavuk ciğeri ile yapılan bir iştah açıcı)

Bruchetta (sarımsaklı ekmek)

Pappardelle sulla Reple (tavşan eti soslu makarna)

Ribollita (Sebzeli ve ekmekli çorba)

Bu yörenin şarapları ise çok çeşitli ve hepsi de birbirinden lezzetli. Ekmek, peynir ve şarap üçlüsü çoğu zaman yöre halkı tarafından iştah açıcı olarak tercih ediliyor.

Siena hatırası

Siena hatırası

Görülecek yerler:

Siena Katedrali (12.yy, Romanesk-Gotik)

Piazza del Campo

Torre del Mangia

Palazzo Pubblico

Palazzo Salimbeni

Santa Maria dei Servi

San Domenico kilisesi

Celsa Kalesi