Etiketler

, , , , , , ,

İtalya’ da çizmenin batı yakasında Salerno körfezine ve Akdenize kuzeyden bakan küçük bir kasaba Amalfi. Tarihteki önemiyse büyük. Avrupa’ nın kağıtla tanışmasını sağlayan bir ticaret merkezi…

Mitolojik bir hikayeye göreyse bu kasabayı tanrı Hercules, sevgilisi Melphe’ yi toprağa verdiği yerde kurmuş. Diğer bir kaynağa göreyse Amalfi’ nin yıldızı,  MS 4.yy’da Roma ile Konstantinopol arasındaki stratejik konumu nedeniyle parlamış.

Amalfi

Amalfi

Kasabanın bulunduğu sahil önceleri Napoli Dükalığı’na bağlıymış. Uzun yıllar süregelen Lombard ataklarından sonra  Amalfi  önce Sicardo tarafından fethedilip yağmalanmış ve nihayet 839 yılında bağımsızlığını ilan etmiş. Yeni Cumhuriyet yönetimi, erken 9. Yy’dan geç 11. Yy’a kadar Amalfi’ nin güçlenerek önemli bir ticaret merkezi olmasını sağlamış.  Göreve gelen Dük 1. Manso,  S. Andrea Apostolo katedralini yaptırmış. 1131 yılında Amalfi Sicilya’ ya bağlanmış. 1135 yılında kasabaya gelen Pisani, heryeri yakıp yıkmış ve bundan sonra Amalfi’ nin Bizans ile olan ticareti sekteye uğramış. 12.yy’da Amalfi yerlileri, Araplarla olan sıkı ilişkileri sonucu onlardan kağıt yapmayı öğrenmişler ve kasabada kağıt fabrikaları kurulmuş. Ürettikleri kağıtları Avrupa’ ya yollamışlar ve böylece koyun derisinden üretilen parşömenin yerini kağıt almış.

Dokuya uygun yapılaşma

Dokuya uygun yapılaşma

Amalfi bir dönem Tiren denizindeki ticarette  neredeyse bir tekel konumuna gelmiş. İtalya’ da üretilen ahşap, demir, silah, şarap ve meyveyi doğu ükelerine satıp, oradan aldığı baharat, parfüm, inci, mücevher, tekstil ürünleri ve halıları batılı ülkelere pazarlamış.  Sicilya’ dan tahıl ve tuz, İtalya’ nın içlerinden köle ithal edip Mısır ve Suriye’ ye ahşap ihraç etmiş. Kazandıklarıyla da Bizans İmparatorluğundan ipek almışlar. İspanya’dan Karadenize kadar ve Adriyatik denizininin her iki yakası arasında deniz ticaretini geliştirmişler. Venedik ortaya çıkana kadar Pisa ve Genova kadar güçlü konuma gelmiş Amalfi. 533 yılından başlayarak üçyüz yıl boyunca Bizans tarafından yönetilen kasabanın 10. Yy’ da kendine ait parası bile varmış. Adı da “Tari” imiş.

Amalfi'de sabah

Amalfi’de sabah

24 Kasım 1343 tarihinde  meydana gelen büyük bir toprak kayması sonucu kasabanın neredeyse tamamı denize akmış, kenti koruyan surlar ve liman yok olmuş. Peşinden gelen salgın hastalık nüfusun üçte birinin ölmesine yol açmış. 18. Yy’ a gelindiğinde ise Amalfi’ de kimsecikler kalmamış. Sayılı köklü aileler Napoli’ye göçmüşler. Sonra 1807 yılında Guiseppe Bonaparte buraya gelmiş ve çok beğenmiş, Napoli’ den buraya kadar uzanan bir yol yapılmasını buyurmuş. 1854 yılında bitirilen yol, 20. Yy’ da Amafi’ nin bir turizm cenneti haline gelmesinde önemli rol oynamış.

Görülmesi gereken yerler:

–          Katedral (Duomo, 9.yy)

–          La Grotta della Smeraldo (Emerald mağarası, Positano yönünde Amalfi’ye 5 km)

–          Santa Maria de Olearia manastırı

–          Li galli adaları

–          Gli Arsenali della Repubblica

–          Museo della Carta

Amalfi'de meydan

Amalfi’de meydan

Amalfi aynı zamanda limon bahçeleriyle de ünlü. Burada yetiştirilen ve adı “Sfusato Amalfitano” olan iri limonlar, “limoncello” adındaki meşhur likörün yapımında da kullanılıyor. Denize bakan yamaçlarda taşlarla oluşturulan setlerin arkasında kalan bahçelerde limonun yanısıra türlü sebzeler ve şaraplık üzüm de yetiştiriliyor. Bunların arkasında yükselen dağların diğer yanındaki yemyeşil yaylalarda ise hayvancılıkla uğraşıyor İtalyanlar ve süt ürünleri meşhur.

25-27 Haziran tarih aralığında Saint Andrew festivali düzenleniyor her yıl kentte. Haziran ayının ilk Pazar günü ise “Regata” adındaki kürek yarışları festivali yapılıyor.  Amalfi’ ye Salerno’ dan ve Sorrento’ dan otobüslerle ulaşmak çok uygun. En yakın tren istasyonu Salerno’ da, uçakla seyahat edenler içinse Sorrento ve Napoli yakın kentler. Deniz ulaşımı da özellikle yazın çok tercih ediliyor ve Napoli, Sorrento, Salerno ve Positano’ dan hızlı feribot seferleri var.