Etiketler

, , , , , , ,


İtalya’ nın kuzeyinde Lombardiya bölgesinde yer alan açık hava müzesi niteliğindeki tarihi kent, güneyindeki  otoyoldan geçerken bile uzaktan göz kamaştırıyor.  Bu kent, Citta Alta (Yukarı kent) ve Citta Bassa (Aşağı kent) olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Yukarıda daha çok tarih dokusu var, aşağısı ise  canlı bir endüstri, finans ve idari merkez konumunda.

Bergamo eski kule

Bergamo eski kule

İki bölümü birbirinden fiziken ayıran surlar, 16. Yy’ ın ikinci yarısında (1560-1623) Venedik Serenissima Cumhuriyeti tarafından savunma amaçlı yaptırılmış ve toplam uzunluğu 6,200 metre imiş. Bergamo’ yu Ligure’ nin oğlu Cidno’ nun kurduğu söyleniyor. Ligurian’ lar ve Umbrian’ lar MÖ 6. Yy’ da Etrüskler tarafından kuşatılmış. Şehirin diğer sakinleri olan Keltler, yüksek bir tepenin üzerinden Adda nehrinin iki kolu olan Brembo ve Serio nehirlerinin suladığı yemyeşil vadilere bakan bir noktada yerleşmişler. Bu vadiler ve onları oluşturan kuzeydeki yükseltiler günümüzde kayak ve hiking severler için 100 milden uzun parkurlar içeriyor ve kuzeydeki dağlar yer yer yüksekliği 3000 metreye ulaşan bölümlere sahip.

Bergamo katedrali önünde

Bergamo katedrali önünde

Sonra MÖ 223 yılına ait kanıtlara göre, Romalılar buraya gelip yerleşmişler ve Julius Caesar MÖ 49 yılında buraya şehir statüsünü vermiş. Latincede adı Bergomum olan kent bu dönemde genişlemiş ve restore edilmiş. 5. Yy’da Attila komutasındaki Hun’ların saldırısına uğrayan şehir bir hayli zarar görmüş. 1264 yılına kadar süregelen sessiz bir dönemden sonra  Milan’lı Visconti yönetimine giren Bergamo, 1331 yılında Bohemia’ lı John  tarafından alınmış.

Angelo Mai kütüphanesi ve Contarini çeşmesi

Angelo Mai kütüphanesi ve Contarini çeşmesi

Orta çağda bir hayli gelişme gösteren ve bu yüzden sürekli saldırıya uğrayan şehir, 1428 yılında Venedik idaresine girmiş,  1815 yılında Avusturya’ ya verilmiş ve son olarak da 1860 yılında Garibaldi tarafından hürriyetine kavuşturulup İtalya’ya iade edilmiş.

UNESCO tarafından Dünya Mirası şehirler listesine alınan Bergamo,  ulaşılabilirliği çok kolay bir yerleşim. Karayolu (E64 numaralı A4 otoyolu üzerinde) yerine Havayolunu tercih ederseniz, Milano merkez istasyonundan bineceğiniz trenle 50 dakikalık harika bir seyahat sonrası Bergamo’ dasınız.

Tarih kokan dar sokaklar

Tarih kokan dar sokaklar

Bergamo, yakınlarında günübirlik görülebilecek yerler bakımından da merkez niteliğinde. Örneğin Maggiore gölü, Como gölü ve kıyılarındaki eşşiz güzelliklere sahip yerleşimler, Garda gölü ve hemen kentin doğusundaki  İseo gölü Bergamo’da ya da civarında kalınırken mutlaka ziyaret edilmeli.  Bergamo’ nun kuzey doğusunda yaklaşık 200 km mesafede bir de Türk köyü var, adı Moena. Buranın hikayesini başka bir yazıma bırakıyorum…

Bergamo Katedrali içi

Bergamo Katedrali içi

Bergamo’ da görülmesi gereken yerler:

–          Duomo

–          Colleoni Chapel

–          Baptistery

–          Piazza Vecchia

–          Palazzo delle Ragione

–          Accademia Carrara ( sanat galerisi) Burada 2000 civarında eser mevcut ve aralarında Botticelli, Raphael ve Bellini’ye ait olanlar var.

–          Teatro Donizetti (18. Yy başları)

–          Cavernago kalesi

–          Santa Maria Maggiore kilisesi (1137). Bu yapı aynı zamanda müzik eğitimi amacıyla da kullanılmış.

–          San Michele kilisesi (12.yy) Venedik’li  sanatçı Lorenzo Lotto resimleriyle süslenmiş bir yapı.

Kilise avlusu

Kilise avlusu

Bergamo’ da  ağız tadı:

Bu yörede domuz salamı meşhur, ayrıca  Taleggio ve  Polenta adıyla bilinen tadımsı ve lezzetli Alpine peynirleri çok seviliyor. Özellikle Taleggio peynirinin eritildikten sonra  sote edilmiş dağ  mantarı (Porcini) ile birlikte sunumu enfes bir tad bırakıyor ağızda.

Casoncelli: Ravioli’ ye benzeyen bir hamur işi. Biftek eti, ekmek gevreği ve peynirle doldurulmuş olarak, adaçayı ve pastırma ile hazırlanan tereyağı sosunda sunuluyor.

Pizzocheri: Bir başka makarna türü. Eritilmiş Fontina peyniri, yeşillikler, ada çayı, parmesan peyniri  ve pastırma ile birlikte sunuluyor.

Torta di Mele: Bir tür elmalı kek ve çok sevilen yerel bir lezzet.