Etiketler

, , , , , ,


Akdeniz’e  1,150 metre yüksekten bakan, son Ligurian kabilelerini ele geçiren Romalı komutan Augustus ‘un bu zaferini taçlandırmak için MÖ 7.yy’da inşa edilen “ Trophee d’Auguste”  anıtının bulunduğu küçük dağ köyü. Ortaçağ, klasik ve Barok mimarilerinin güzel bir karışımını sunan bu şirin yerleşimde savunma amaçlı yapılmış surların çevrelediği,  kaldırım taşlı daracık sokakların ve taş evlerin süslediği eski şehir alanı çok dikkat çekici. Bu yerleşim Eze’ ye 7 km,  Menton’ a 13 km, Nice’ e 16 km  mesafede.

La Turbie merkezi

La Turbie merkezi

Burada önce Celto-Ligurian’ lar yaşamış. Buna ait kalıntılar, Chapel St.Pierre yakınlarında bulunmuş. Daha sonra Galo-Roman dönemi başlamış ve Romalıların Transalpine Gaul (Provence) ile İtalya arasında sahil geçişi olarak kullandıkları stratejik bir nokta olmuş. 13. Yy’ dan başlayarak bu sahil geçişi, Gaul (Galya) ile İtalya arasında önemli bir ulaşım hattı haline gelmiş ve Aurelius (160-180) zamanında genişletilmiş.

La Turbie hatırası

La Turbie hatırası

Ortaçağda Genovalılar Monaco’ ya gelmişler ve savaşlar başlamış. Kraliçe Jeanne 1399 yılında La Turbie’yi  Monaco Lordluğu’na vermiş,  Savoy 1419 yılında burayı tekrar Genova’ya iade etmiş. Geri gelen Monaco hakimiyeti 1713 yılına kadar sürmüş. Bu arada 1705 yılında 14. Louis  herşeyi yakıp yıkmış. Sonunda 1860 yılında La Turbie Fransa’ ya bağlanmış.

La Turbie

La Turbie süsleme sanatı

“Fontaine Carolo Fericelege” çeşmesi, bisiklet severlerin rotaları üzerinde mataralarını doldurdukları ve nefes alıp dinlendikleri bir köşe.  Bir zamanlar Monaco ile burası arasında bir füniküler hattı da varmış, ancak 1932 yılında meydana gelen bir kazada iki kişi hayatını kaybedince bu hat kapatılmış.

Bu şirin yerleşime geldiğinizde merkezdeki küçücük otoparkta yer bulup aracınızı parkedebilirseniz yürüyerek eski şehir merkezini gezebilir ve Akdeniz kıyılarına yukarıdan hayranlıkla bakabilirsiniz. Yorgunluğunuzu unutmak için merkezdeki küçük kafelerde oturup bir fincan kahve yanında yerel ürünlerin tadına bakmak , bu yükseklikteki temiz ve  sakin  atmosferde size ilaç gibi gelecektir.

Eski taş evler

Eski taş evler

Görülmesi gereken yerler:

-Trophee d’Auguste anıtı ve müzesi,

-Roman quarry,

-12.ve 13. Yüzyıllardan kalma ortaçağ surları,

-1763 yılında yapılmış St. Michel kilisesi,