Etiketler

, ,

DSC00514

Eze’ nin ana yoldan görünüşü

Eze, Fransa’ nın güneyinde Cote d’azur sahilinde Akdeniz’ e bakan yüksekçe (429 m) ve kayalık  bir tepe (Col d’Eze) üzerinde adeta kartal yuvası gibi konuşlanmış şirin bir kasaba. Tepenin üzerinde 12. Yy’ dan kalma bir kale ve “Jardin Exotique” adında panoramik manzaraya sahip bir bahçe var.

DSC_0260

Eze’ nin dar sokakları

Aşağıdan bakıldığında insanda merak uyandıran bu tepeye çıkarken önce  kayalıkların içine oyulmuş gibi duran bir kapıdan geçip dar patikadan tırmanmaya başlıyorsunuz. Kapıya yaklaşırken sola girerseniz dikkat, orası özel mülk ve korumalar sizi karşılıyor…

Daha da solda bir yazıt var yeşillikler arasında kalmış, ünlü Alman filozof ve şair  Nietzsche (Friedrich Wilhelm Nietzsche, 1844-1900) nin kullandığı bir patikanın (Chemin de Nietzsche) varlığını işaret ediyor. Nietzsche, yaşamının bir bölümünde Fransız Riviera’ sında iken, sıkça buraya gelir ve deniz kenarından kaleye kadar yürürmüş.

DSC_0225

Tarihi Eze evleri

Girişten tepeye çıkana kadar daracık parke taşlı sokaklardan geçiyor ve sağlı sollu sıralanmış ve çok iyi korunmuş yapıları hayranlıkla seyrediyorsunuz. Bunların bazıları lüks otel, cafe-lokanta, kimisi ise turistik eşyaların satıldığı dükkan. Yolunuzun üzerinde sıkça küçük meydancıklar var ve bir de kilise kondurulmuş tepenin hemen altına. Kilisenin kare formlu saat kulesi de çok hoş. Tepeye giriş ne yazık ki ücretli ve açık olduğu saatleri beklemeniz gerekiyor.

Eze kasabası, Nice ile Menton arasındaki karayolunun kenarında kurulu. Burada Galimard ve Fragonard isimlerinde iki parfüm üreticisi var. Fragonard’ ın fabrikası da burada.  Kasabanın girişinde, kalenin bulunduğu tepenin hemen altında geniş bir otopark ve etrafında lokantalar, dükkanlar karşılıyor sizi.

DSC_0216

Tepedeki Kilise

Eze’ nin tarihinin MÖ 2000 yıllarına ve antik Ligurian’ lara kadar uzandığı biliniyor. Daha sonra Phoenician’ lar ve Romalılar yerleşmişler burada.  Roma İmparatorluğunun çöküşünün ardından da, Eze halkı kendisini korsan saldırılarından korumak için surlar ve kale inşa etmiş. Eski şehirde Roma döneminden sonra 80 yıl süreyle hakim olan Arap kültürünün izlerini de görmek olası.

DSC_0249

Eze ziyareti

1543 yılında Barbaros Hayrettin komutasındaki  Osmanlı donanması Eze’ yi teslim almış. 1706’ da 14. Loui surları yıktırmış ve nihayet 1860 yılında Eze Fransa’ya bağlanmış.

Şayet Cannes ya da Nice şehirlerine giderseniz bir gün, Nice’ e 8 km mesafedeki bu güzelliği görmeden bu sahilden ayrılmamanızı tavsiye ederim.  Buradan hemen sonra da Monaco Prensliği yer alıyor zaten.