Etiketler

, , , , , , ,

La Perle de la France” yani Fransa’ nın incisi olarak adlandırılan ve Fransız Riviyerası’ nın en güzel şehirlerinden birisi Menton.  İtalya sınırına çok yakın olan bu yerleşim için  1870’ lerde Dr. James Bennet, kentin klima özelliklerinin ve iyi havasının özellikle akciğer rahatsızlıklarına iyi geldiğini söylemiş. Bu nedenle İngilizler başta olmak üzere Almanlar, İsveçliler, Ruslar ve diğerleri buraya gelip denize hakim lüks villalara yerleşmişler.  1882’ lerde Menton’ da 5,000 civarında İngilizin yaşadığı söylenmekte.

Eski Menton

Eski Menton

Kolayca tahmin edileceği gibi Dr. Bennet burada bir klinik açmış ve çok zengin olmuş.  Ancak hastalar O’nun kadar şanslı değilmiş. Tüberküloz hastaları iyileşemeden ölmüşler.  Pek çok ünlü ismin mezarları şimdi Menton’ un denize bakan yamacındaki Hristiyan Katolik mezarlığında bulunuyor…

Tepeden Menton körfezi

Tepeden Menton körfezi

12. yy’ da Genova’ lı Vento ailesine ait olduğu bilinen Menton, 1346 yılında Monaco Lordu  Charles Grimaldi’ ye verilmiş. üçüncü Charles 1860 yılında şehrin tüm haklarını Napoleon Bonaparte’ a devretmiş.

Yirminci yüzyılda Menton bambaşka bir kimliğe bürünmüş. Nice, Cannes ve Monte Carlo gibi yüksek sosyetenin tercih ettiği adreslere kıyasla daha ılımlı ve fakat iklimi nedeniyle artistik çiçek bahçelerine sahip bir şehir havasına girmiş. Bu nedenle “Ville des Jardins” yani “Bahçeler şehri” ünvanını almış. Bu sayede diğer şehirler gibi betonlaşmaktan kurtulmuş ve sakin ama keyifli, yeşil bir Akdeniz kenti olarak kalabilmiş.

Menton plajında serinleme sonrası

Menton plajında serinleme sonrası

Her yıl Ağustos ayında müzik festivali düzenlenen şehirde, mimozalar Ocak ayında bile çiçek açıyor. Mart-Mayıs ayları arasında tüm şehir rengarenk bir çiçek bahçesine dönüşüyor. Bir başka efsaneye göre ise Menton’ da ilk limon ağacı Havva tarafından dikilmiş…

Menton tarihte altı yüzyıl boyunca Monaco prensliğinin malıymış ve prensesin uygulamaya  koyduğu limon vergileri ile Carnoles sarayının inşaatının finanse edildiği söyleniyor. Eski şehrin doğusunda yani İtalya’ ya geçiş tarafında bulunan plajı mutlaka ziyaret edilmeli, hatta iklim uygunsa burada denize girilmeli. Ben Mayıs ayı sonunda denizin tadına baktım, oldukça serin fakat insanı kendine getiren temiz bir suyu vardı. Şehir sakinleri de plajda güneşleniyorlardı.

Marinadan eski Menton

Marinadan eski Menton

Menton’ da görülebilecek yerler:

–          Katherine Mansfield’ ın evi (Villa İsola Bella)

–          Hanbury Gardens

–          Jean Cocteau Müzesi

–          Prehistory museum

–          Menton plajı

–          Carnoles Sarayı sanat müzesi