Etiketler

, , , , , , ,

Monaco’ nun Saint Martin bahçelerinde bulunan bir mağarada rastlanan izler, bu bölgenin ilk yerleşimcilerinin, dağlarda  zorlu işler yapmakla ünlü Ligures’ ler olduğunu göstermektedir.  Monaco adının nereden geldiği ile ilgili birkaç efsane var. Bunlardan birisi, MÖ 6. yy’da  buradaki  dağlarda yaşayan bir Ligurian kabilesinin adı, yani “Monoikos”. Bir başka efsaneye göre ise, Yunan kahramanı Herakles (Romalılar Hercules dermiş)  ile Monaco limanı arasındaki bağlantı bu isme rehber olmuş, çünkü Romalıların herkülüne “Herakles Monoikos”, yani   “Yalnız Herakles” denirmiş ve limana “Portus Herculis Monoeci” adı verilmiş.

Saraydan Monte karlo körfezi

Saraydan Monte Carlo koyu

MÖ 2. yy’ dan MS 5. yy’ a kadar hüküm süren  Roma’ lılardan sonra Phoenician’ lar, Kartacalılar ve nihayet Yunanların yerleştiği Monaco, 800 yıl bağımsız yaşadıktan sonra 6.-10.yy’ lar arasında türlü işgallere sahne olmuş. 1162 yılında Kral Frederic 1. Barberousse önderliğindeki Genova hakimiyeti  tanınmış bölgede. 1191 yılında Kral 6. Henry, Limanı ve diğer arazileriyle birlikte bölgeyi Genova’ ya bağlamış. Genovalılar buraya bir koloni yerleştirip 1215 yılında bir de kale inşa etmişler.

Sarayı koruyan toplar

Sarayı koruyan toplar

1270 yılında Genova’ da çıkan iç savaş sonucu Grimaldi ailesi Monaco’ ya yerleştirilmiş. Takma adı “Malizia” olan François Grimaldi 1297 yılında kaleyi teslim almış. 1331 yılında Monaco’ yu alan Charles Grimaldi, 1342 yılında “Monaco Lordu” ünvanını elde etmiş.

Saraydan Monte Carlo

Saraydan Monte Carlo

Monaco  1793 yılında Fransa’ ya bağlanmış. 1815 yılında ise Sardunya koruması altına alınmış. 1861 yılında yapılan “Franco- Monegasque” antlaşması  gereği Fransa’ nın himayesi altında bağımsızlık verilmiş Monaco’ ya. 1918 yılında yapılan bir başka antlaşmaya göre ise, Grimaldi hanedanlığı ortadan kalkarsa  Monaco’ nun, Fransa’ nın korumasında bir bağımsız ülke statüsüne kavuşmasına karar verilmiş.

Saray hatırası

Saray hatırası

1923 yılında doğan Prens 3. Rainier, dedesi 2. Loui 1949 yılında ölünce yönetime geçmiş ve 1956 yılında Amerika’ lı aktris Grace Kelly ile evlenmiş.  Bu evlilikten 1958 yılında Prens Albert Louis Pierre doğmuş ve Prenses Kelly bir araba kazasında 1982 yılında hayatını kaybetmiş.  2005 yılında Rainier ölünce de tahta Prens Albert geçmiş.

Monaco’ nun Fransız işadamları için iyi bir vergi kalkanı oluşturması, 1962 yılında Fransa ile Monaco’ nun arasını açmış. Bu nedenle vergi uygulamalarına sınırlama getiren bazı anlaşmalar yapılmış.

Prensin Sarayı

Prensin Sarayı

Monaco Prensliği, 1993 yılında Birleşmiş Milletler’ in en küçük üyesi olmuş. Akdenize bakan bu küçük ülke (yüzölçümü sadece 1.9 km2), Fransa’ nın bazı alt departmanlarına komşu. Bunlar, Cap d’Ail, La Turbie (ziyaret ettiğimiz bu şirin kasaba da bir başka yazımın konusu olacak), Beausoleil ve Roquebrune-Cap Martin.

“Monte Carlo Grand Prix” her yıl düzenli olarak bu küçük ükede düzenlenen bir F1 yarışı. Bunun etkisiyle “lüks ve hızlı otomobil” denilince akla ilk gelen yerlerden birisi Monte Carlo. “Lüks Motor-yat” ların da sıkça uğradığı bir yer burası. Dünyanın en pahalı yatlarını Monaco marinasında görmek her zaman olası. Dünyanın belki de en pahalı birasını da burada yudumlayabilirsiniz. Bir barda soğuk bir bira içeyim derseniz  25 İngiliz Sterlini (yaklaşık 30 Euro) ödemeniz gerekiyor…

Monte Carlo’ da görülebilecek yerler:

-Opera de Monte Carlo (Salle Garnier)

-Monte Carlo Casino

-Hotel de Paris

-Monaco- Ville ( Prensin Sarayı)

-Musee Oceanografique

-Jardin Exotique, Japanese Garden

-Monaco Katedrali