Etiketler

, , , , , , ,

Fransa’ nın eğitim konusunda önemli şehirlerinden birisi olan Montpellier,  “Roma” döneminin izlerini taşımayan az sayıda Fransız kentinden birisi ve varlığını 10. yüzyılın sonlarında kente yön veren Melgueil kontuna borçlu. Lez nehri sayesinde iletişim kuvvetli olunca, şehrin ticari önemi de kısa sürede artmış. Yüz yıl kadar sonra, günümüze sadece ikisi kalan yirmibeş kuleyle birlikte inşa edilen surlarla çevrilmiş kent.

Hotel De Region

Hotel De Region

Şehrin tarihinde Guilhems’ ler hep söz sahibi olmuşlar.  Çocuklarına zengin işler bulmakla ünlü bu ailenin bireyleri, 11. yy’ dan başlayarak kenti yönetmişler. Marie, 1204 yılında Aragon’ lu Peter ile evlenmiş, dört yıl sonra 1. Jaime, Montpellier’ de dünyaya gelmiş. Şehir bu dönemde Majorka krallığının yönetiminde kalmış ve sonunda Fransa kralı 6. Philippe 1349 yılında Şehri  satın almış.

Avrupa Meydanı hatırası

Avrupa Meydanı hatırası

1180 yılında 7. William eczacılık okulunu kurmuş. 1220 yılında da ilk üniversite kurulmuş.

13. yy’ da Montpellier daha da  gelişmiş. Lez nehri üzerindeki Lattes  limanından ipek, şeker ve baharat gelmiş. Çam ağacında yaşayan bir parazitten elde edilen kırmızı boya imalatı konusunda adeta bir tekel olmuş şehir.  Ticaretin yanısıra hukuk, ilaç ve din konularında kurulan fakültelerin yardımıyla entellektüel alanda da pek çok gelişme yaşanmış. Nostradamus olarak bildiğimiz Michel de Nostredame Fransa’ da 1503 yılında doğmuş ve 1521 yılında Montpellier’ e gelerek burada Eczacılık eğitimi almış.

Zafer Takı çevresi

Zafer Takı ve çevresi

15. ve 16. yy’ larda şehir, finans ve hukuk alanlarında bir idari  merkez haline gelmiş. 16. yüzyılda yaşanan dini savaşlar sırasında pek çok kilise yıkılmış ve din adamları, rahibeler şehirden göç etmeye zorlanmış. Şehir halkının büyük kısmı Protestanlığı kabul etmiş (Huguenot’ lar) ve çoğunluğu Katolik mezhebine bağlı olan bu topluluk, kraliyete karşı durmuş.

Arc de Triumph (Porte du Peyrou)

Arc de Triumph (Porte du Peyrou)

1622 yılında Kral 13. Loui şehri kuşatıp sekiz ay sonunda teslim almış ve bir şehir merkezi inşa ettirmiş. Devrim süreci ise, şehir için kıtlıkların yaşandığı bir başka çöküş anlamına geliyor.  1960’ larda Cezayir’ den göç eden Fransızların kente yerleştirilmesiyle de şehrin nüfusunda önemli bir artış olmuş.

Günümüzde Montpellier gece gündüz yaşayan bir öğrenci şehri. Öğrenci nüfusunun 70,000 civarında olduğu söyleniyor. Her yaz dans-müzik-tiyatro festivalleri yapılıyor.

Promenade du Peyrou

Promenade du Peyrou

Montpellier aynı zamanda keman üretimi alanında da ünlü bir şehir. İlk kez 1768 yılında şehre gelen bir İtalyan üreticinin başlattığı akım, kısa sürede gelişmiş. Şimdilerde sayısız müzik enstrümanı satan ve tamir eden dükkan var bu kentte.

Montpellier botanik bahçesi de Avrupa’ daki en eskilerden birisi olma özelliğine sahip.  1593 yılında 4. Henry’ nin talimatıyla kurulan bahçe günümüzde tarihi eser kapsamına alınmış…

Hotel de Region' da sabah

Hotel de Region’ da sabah

Görülebilecek yerler:

Musee Fabre (17-20.yy sanat eserleri)

Mare Nostrum (akvaryum)

Place de la Comedie

Saint Peter’s Cathedral

Rue de la Loge (Londra’ nın Oxford caddesinin bir benzeri)

Antigone District

Promenade du Peyrou

L’Aquaduct  Saint Clement

Cap d’Adge (Su parkı ile ünlü komşu kasaba)

Reklamlar