Etiketler

, , , , , , ,


Romalılar zamanında adı Baltum olan şehrin bugünkü adının, Arap yönetimi sırasında verilen isimden (Al Buhera) kaynaklandığı rivayet edilmekte. Bu isim, “küçük göl” anlamına geliyor ve beş yüzyıl süren Arap yönetimi süresince burası Kuzey Afrika ile önemli bir ticaret limanı olmuş.

Hapimag parkı

Hapimag parkı

Roma yönetimindeyken tarım, ticaret ve madencilik konularında ilerleyen bölge, Arap döneminde tarımcılıkta daha da ileri gitmiş, ilk gübre bu dönemde kullanılmış, suyun kuyulardan özel mekanizmalarla yukarı çıkarılması sağlanmış.
13. Yy’ ın ortalarında 1249 yılında , Santiago (St. James) ‘ nun şövalyeleri tarafından Araplardan geri alınan kent Portekiz krallığının bir parçası olmuş.

Albufeira Marina

Albufeira Marina

S.Gabriel gemisi, Vasco de Gama komutasında Hindistan’ı keşfe giden üç gemiden birisi. 8Temmuz 1497 tarihinde yola çıkan yelkenli gemi, 18 Ağustos 1499 tarihinde sağ kalan 55 denizciyle birlikte Lisbon’ da top atışlarıyla karşılanmış.
1755 depreminden kötü etkilenen şehirde tsunami dalgaları pek az binayı ayakta bırakmış. Deprem sonrası yeniden toparlanmak için çok emek sarfeden yöre sakinleri, balıkçılık konusuna önem vermişler ve balıkçılık bu kente hayat veren ekonomik aktivite olmuş yüzyıllar boyu. Fakat 1833 yılında iç savaşlar sırasında meydana gelen ikinci büyük deprem bir kere daha vurmuş kenti.

Vasvo de Gama'nın üç gemisinden birisi

Vasco de Gama’nın üç gemisinden birisi

Albufeira’ da iki büyük plaj var. Balıkçı plajı ve bir tünel ‘den geçilerek ulaşılan tünel plajı. 1960 yılından başlayarak bir turizm cazibesi olmak için çaba sarfeden şehir, her yıl Algarve bölgesine gelen beş milyon turistin çoğunu ağırlayacak kapasiteye sahip. Yılda 3,000 saatten fazla güneşli hava iklimine sahip olan bölge, her geçen yıl daha fazla sayıda Avrupalı tarafından tatil amaçlı tercih ediliyor.

Hapimag Albufeira

Hapimag Albufeira

Faro havalimanı 40 dakikalık sürüş mesafesinde ve kente ulaşım çok kolay. Biz karayoluyla Albufeira’ ya geldik ve sabah Lizbon’ dan yola çıktıktan sonra N378 yolunu takiben önce Sesimbra’ ya girdik, sonra Setubal üzerinden IP8 yoluyla Sines sahil kasabasına ulaştık. Sines ne yazık ki tavsiye edilebilecek bir yerleşim değil, iptal edilmiş yolları, sahilde inşaat alanları, ve olmayan yönlendirme levhalarıyla hoşumuza gitmedi.
N120 yolunu kullanarak Cercal’ den geçtik, Odemira’ ya devam ettik. İki şeritli ve düzgün kaplamalı asfalt yol yemyeşil ve mis kokulu bir tabiatın içinden geçiyor. Denizi görerek seyahat etmeye uygun olmayan bu yolun üzerinde Aljezur, Lagos ve Portimao var. Sokaktaki halkın görüntüsü buralarda çok göçmen ve düşük gelir grubundan insan olduğuna işaret ediyor. Bu güzergaha alternatif olarak A2 otoyolu önerilebilir. Akşamüzeri Albufeira Hapimag tesisine vardık. Doğal güzellikler içinde denize girip dinlendik ve geceyi burada geçirdik.

Portekiz’de akaryakıt fiyatları ülkenin her yerinde sabit. Motorin litresi 1,309 Euro’dan, Benzin (Gazoline) litresi 1,609 Euro’ dan satılıyor.
Albufeira ve yakın çevresi hakkında bilgi alınabilecek faydalı bir link: http://www.albufeira.com/albufeira/?history

Hapimag plajı

Hapimag plajı

Reklamlar