Etiketler

, , , , , , ,

“Gayda” (bagpipe) denilince aklınıza neresi gelir? İskoçya değil mi? Bir yer daha var bu enstrümanın bir hayli popüler ve geleneksel olduğu. “Asturias” – İspanya.

Bu bölümde İspanya’ nın on yedi özerk bölgesinden birisi olan ve İberia yarım adasının kuzeyinde bulunan Asturias eyaletini tanıyacağız. Başkenti Oviedo olan bölgenin en önemli özelliği yeşil bir doğaya sahip olması. 320 km uzunluğunda bir kıyı şeridine sahip olan bölge Cantabria denizine (bay of Biscay) bakıyor ve yemyeşil doğa 2600 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor.

San Esteban sahil yolu

San Esteban sahil yolu

Tarih öncesi dönemlerin izlerini taşıyan mağara resimlerinin bulunduğu bölgede ilk yerleşenler Kelt’ ler olmuş. Demir çağında yaşayan Kelt kabileleri Romalılara ve Araplara karşı bölgeyi savunmuşlar. 1. yy’ da gelen Romalılar, yerlerini önce Suebi’ lere, 170 yıl sonra da (4. yy’da) Vizigotlara bırakmışlar, onlar da 8. yy’ a kadar hüküm sürmüşler. Araplar Don Pelayo bölgesini bir türlü ele geçirememişler ve burası 10.yy’a dek bağımsız kalarak Leon krallığının doğuş noktası olmuş.

Gijon plajı

Gijon plajı

722 yılında Don Paleyo Asturias Krallığı’ nı kurmuş, 744 yılında Don Pelayo yönetiminde Araplara karşı yapılan Covadonga savaşı, Arapların yarımadadaki yegane yenilgisiyle sonuçlanmış. Bu bölgenin kuşatılamamasının bir nedenini de geçit vermeyen Cantabria dağları olduğu söylenmekte. 925 yılına kadar hüküm süren Asturias Krallığı, bu tarihten sonra 2. Fruela tarafından Leon Krallığı’ na dönüştürülmüş.

DSC09539

Gijon sahil caddesi

Leon ve Castile krallıkları 1230 yılında birleşmişler, 1388 yılında Asturias Prensliği “Castile Krallığı” nın bir parçası olarak kurulmuş, Castile Krallığı da bir süre sonra “İspanya Krallığı” haline gelmiş.

18. yy’ da bölge bağımsızlığını ilan edip Fransa’ya karşı savaş açmış. Yurtdışına elçi gönderilmiş. 1812 tarihinde Rafael de Riego tarafından Cadis yasaları oluşturulmuş. Asturias’a 1830 tarihinden başlayarak endüstriyel devrim gelmiş ve karbon-çelik imalathaneleri ile denizcilik sanayii kurulmuş.

San Esteban hatırası

San Esteban hatırası

Asturias’ lıların kendilerine özgü bir dilleri de var. Bable (ba-blay okunuyor) dili ve gayda müziği ile İskoçya halkını andıran yanları da yok değil. Her yıl ortaçağ kasabası Aviles’ te bir hafta süren geleneksel bir müzik-yiyecek-içecek festivali (Festival İnterceltico de Aviles) düzenlenmekte.

Oviedo kültür merkezi

Oviedo kültür merkezi

Asturias mutfağının vazgeçilmez ve meşhur üçlüsü Biftek, peynir ve deniz ürünleridir. Bu bölgenin mutfağının kalbi zayıf ve vejeteryan olanlara uygun olmadığını söylememiz lazım. En sevilen yöresel yemekleri “fabada” adıyla biliniyor ve bir güvecin içinde birlikte pişirilen yoğun kıvamlı beyaz kuru fasulye ile parçalar halinde eklenen “black pudding” yani domuz yağı, soğan, baharat, yulaf ezmesi ve domuz kanı karışımının pişirildikten sonra sosis halinde paketlenip soğutulmasıyla elde edilen siyah renkli bir sosis türü, “chorizo” yani domuz sucuğu ve salamdan oluşuyor. Bu yemek porselen tabaklarda suyuyla birlikte servis ediliyor ve yöresel ekmek banılarak yeniliyor.

Asturias usulü sahanda karides

Asturias usulü sahanda karides

Asturias soslu patatesi

Asturias soslu patatesi

Deniz ürünleri ise Gijon’ da çok bulunan ve sevilen deniz kestanesinden izmarit ve kalamara kadar uzanıyor. Buranın geleneksel içkisi ise “sidra” (cider). Bu içkinin sunuluşudur asıl ilginç olan. Garsonlar büyük bir ciddiyetle başlarının üzerinde sağ elleriyle tuttukları sidrayı, aşağıdaki sol ellerinde bulunan geniş ağızlı kadehlere büyük bir maharetle boşaltırlar. Bir başka önemli nokta, tek bir seferde içilmesi. Şayet kadehte bir miktar bırakırsanız bu daha sonra çalkalanarak yere dökülür.