Etiketler

, , , , ,

İspanya’ nın Cantabria otonom bölgesinin başkenti Santander, ülkenin kuzey kıyılarında verimli topraklar üzerinde kurulmuş tarihi bir kıyı şehri. Santander’ in yaklaşık 25 km batısında bulunan Santillana del Mar kasabasındaki Altamira mağara resimlerinin 15,000 yıl yaşında olduğu ifade edilmektedir. Çevredeki pek çok mağaranın da paleolithic çağdan kalma olduğu bilinmekte.

Santander heykeli

Santander heykeli

Şehirde yaşayan yerli halk, Roma istilasına karşı epeyce direnmiş. Romalılar şehre “Portus Victoriae Iuliobrigensium” adını vermişler ve bir de liman inşa etmişler. Kentin bugünkü adının Sancti Emeterii manastırından, ya da St. Andrew (Sanct Ander) den geldiği sanılıyor.
Roma himayesinden 409 yılında kurtulan Santander 574 yılında Vizigotlar bölgeyi ele geçirinceye kadar serbest kalmış. Cantanbria’ nın bazı bölümleri ortaçağda Castile’ e diğer bölümleri de Asturias’ a bağlı olarak yaşamış.

Santander sahili

Santander sahili

Castile Kralı 8. Alfonso zamanında 1248 yılında Santander Seville için savaşa katılıp kazanmış ve şehre “Coat of Arms” ödülü verilmiş.
Santander kral 6. Ferdinand tarafından 1755 tarihinde şehir statüsüne kavuşturulmuş ve 1833 tarihinde de reformlarla birlikte idari merkez haline gelmiş.
Kral 13. Alfonso’ nun tatil yöresi olarak seçtiği Santander mimari gelişmelerin odağı olmuş ve bir tatil cenneti haline gelmiş. Kral bu dönemde Palacio de la Magdalena sarayını yaptırmış ve saray mensupları geldiklerinde burada yaşamış. El Sardinero plajı eski zamanlardan beri şehrin ilgi odağı olmuş, burada kurulan banyolar ve lokantalar turizme hizmet etmiş. Buradaki “beach resort” yani tatil köyü, özellikle kraliyet ailesinin de yardımlarıyla ün kazanmış, ve günümüzde Sardinero Hotel tarafından işletilmektedir.

Virgin Mary Katedrali

Virgin Mary Katedrali

Santander tarihte iki talihsiz olaya ev sahipliği yapmış. İlkin 1893 yılında buharlı Cabo Machichaco gemisinin taşıdığı dinamit yükünün patlamasıyla 500 kişi hayatını kaybetmiş ve Santander katedrali hasar görmüş. 1941 yılında çıkan ve iki gün süren yangında şehrin önemli tarihi varlıkları ve eski merkezi kül olmuş. Neyse ki sadece bir kişinin hayatını kaybettiği bu yangında katedral bir kez daha hasarlanmış.

Santander city hall

Santander city hall

Görülmesi gereken yerler:
Santander Cathedral
Lighthouse of Cabo Mayor
Palacio de la Magdalena
Gran Casino del Sardinero
Plaza de Pombo
Santander, İspanya’ nın kuzeyinde olup cephesi güneye bakan yegane sahil kenti. Şehirde bulunan Banco de Santander binası simetrik değildir, çünkü bir defada yapılmamıştır. “Beach of bikini” plajının adı, şehrin oldukça tutucu olduğu söylenen zamanlarda, 1960-1970 yıllarında Santander’e üniversitede okumak için gelen genç kızların bikini giyerek denize girmeleri üzerine verilmiş.

Santander körfezi

Santander körfezi

Santander mutfağı:
Cantabria, süt ürünleriyle meşhur. Tarım ürünlerinin %52’ sini süt oluşturuyor.
Tahmin edeceğiniz gibi, bol deniz ürünleri odaklı bir damak tadına sahipler. Sadece Cantabria’ da yılda yaklaşık 10,000 ton balık avlanıyor. Balığın hemen her çeşidi, kabuklu deniz ürünleri, Cantabria peyniri ve Cantabria et ürünleri, yeşil sebzeler mutfağın vazgeçilmez hammaddeleri.
En tipik ve bilinen yerel yemekleri bezelye, lahana ve domuz etiyle yapılan ve güveçte pişirilen “cocido lebaniego”. Bunun bir benzeri de “cocido montanes” , tek farkı bezelye yerine beyaz kuru fasulye kullanılması. “Marmita” adındaki bir başka güveç yemeği de çok meşhur ve patates ile tuna balığından yapılıyor.
Süt güzel olur da sütlü tatlı olmaz mı? “Quesada pasiega” pudingi, bizim sütlaç’ a benzeyen pirinçli sütlü tatlıları ve sütün unla kalınlaştırılıp üzerini yumurta ile kapladıktan sonra kızartılmasıyla yapılan “leche frita” en bilinen tatlılar…