Etiketler

, , , , , ,

Rüzgar gülü ve gün batımı

Rüzgar gülü ve gün batımı

2000 yıl kadar önce yaşama bir Roma şehri olarak başlayan A Coruna’ nın ilk adı “Brigantia” imiş. Sonraları “Crunya” olarak değişen ismiyle ve limanıyla Atlantik kıyısında önemli bir balıkçılık merkezi ve aynı zamanda tekstil ürünleriyle meşhur bir yerleşimmiş.  Orta çağda yeni dünyaların keşfine ev sahipliği yapan diğer İspanya liman kentleriyle benzer  tarihi paylaşan şehirin Ferrol adındaki limanı, 1588 tarihinde İngiltere’ nin kuşatılması denemesi sırasında önemli bir deniz askeri üssü olarak rol oynamış.  Ancak bu deneme büyük bir bozgunla sonuçlanmış, çünkü İngiliz’lerin kuvvetli donanması karşısında küçük ve deneyimsiz askerlerle dolu tekneler, azgın deniz sularında çok başarılı olamamışlar.

A Coruna' nın ilginç yapılarından birisi

A Coruna’ nın ilginç yapılarından birisi

Fakat Kraliçe 1. Elizabeth kraliyetin kasasında para kalmayınca donanma mensuplarının maaşlarını ödeyememiş ve hatta kıyıya yanaşma haklarını da iptal edince tanımadıkları bir kıyıya çıkan askerlerin üçte ikisi açlıktan ve hastalıktan telef olmuşlar.

Bir sonraki sene (1589) İspanyol Armadasına karşı görevlendirilen Sir Francis Drake geri dönüp kötü şekilde hasar görmüş olan A Coruna şehri limanını zaptetmiş.  Ancak askerleri, A Coruna’ nın kahramanı sayılan Maria Pita tarafından yönlendirilen halk tarafından sağlanan büyük bir direnişle karşılaşmışlar.

Atlantik dalgaları

Atlantik dalgaları

Bu savaşta İngiliz ordusunun başarısız olduğuna dair pek çok söylem olmakla birlikte, sonuçta A Coruna’ nın düştüğü ve bu savaşların 19. yy’ da  devam ettiği bilinir. Fransızlara karşı yapılan Elvina savaşında ölen İngiliz Generali Sir John Moore’ un mezarı da 1843’te inşa edilen kalenin içindeki bahçededir.

A Coruna, Santiago de Compostela eyalet başkenti olmadan önce 16.yy’dan 19.yy’a kadar başkentlik yapmış ve Galiçya Krallığı’ nın da politik başkentiymiş.  Julius Caesar MÖ 62 yılında kente gelmiş ve o zamanki adı Brigantia olan şehirde sadece birkaç balıkçının kötü koşullarda yaşadığını görmüş. Burayı kalkındırmak için  metal ticareti yapmanın yollarını aramış, bugünkü Fransa, İngiltere ve Portekiz ile ticaret yolları oluşturmaya çalışmış. Arap istilasından herhangi bir iz taşımayan nadir şehirlerden birisi olan A Coruna, 9.yy’da  Viking’ lerin saldırılarına sahne olmuş.

Fener

Fener

Günümüzde A Coruna, Galiçya’ ya ve Santiago de Compostela’ ya düzenlenen pek çok turun başlangıç noktası.

A Coruna’ da görülmesi gereken yerler:

Castillo de San Anton (16.ve 18. yy)

Military Museum

Jardin de San Carlos

İglesia de Santiago (12. yy)

İglesia de Santa Maria del Campo (12. ve 13.yy)

A Coruna’ da şehrin bazı bölümlerinde binaların cephelerinde yer alan balkonlar özel mimari çizgiler içeren camlarla kapatılmış ve böylece kışın sert esen rutubetli Atlantik rüzgarlarına karşı korunaklı hacimler elde edilmiş (Galerias Corunesas). Bu yüzden şehire “Cam şehir” adı verilmiş.

Torre de Hercules hatırası

Torre de Hercules hatırası

İlk yerleşimcilerin Keltler olduğu bilinmekle birlikte A Coruna şehri Romalılar zamanında önem kazanmış ve pek çok deniz seferinin ya başlangıç ya da uğrak yeri olmuş. Bu seferlere şahitlik eden tek anıt ise 2. yüzyıldan beri ayakta duran ve Kral Trajan tarafından yaptırılan fener kulesi (Torre de Hercules). Tarih boyunca pek çok restorasyon gören kule en son 1791 tarihinde 3. Carlos’ un emriyle mimar Giannini tarafından restore edilmiş.

Ve hamur tatlısı

Ve hamur tatlısı

A Coruna mutfağı:

Tahmin edeceğiniz gibi, bu şehrin mutfağında  bol deniz ürünü var. Küçük yengeç, kabuklu deniz ürünleri, İstakoz,  barlam balığı (özellikle soğan, sarımsak ve havuç ile yapılan “Galician hake” adındaki sunumu), dil balığı gibi değişik tadları kendi tarzlarında hazırlayıp sunuyorlar. Galician bifteği ve domuz eti de menülerde sıkça kullanılan ürünler.

Calle de la Franja pek çok deniz ürünü lokantasının bulunduğu dar bir cadde, burada bulunan Meson do Polpo restaurant tavsiye edilir.  Tapas ile karnınızı doyurmak istiyorsanız da Meson o Galego lokantası önerilebilir. Do Polpo’ nun sunduğu menüler içinde “pulpo a la feria”, ahtapot severler için kaçırılmayacak bir tad. Tapas barda “Tuna empanadas” buz gibi soğutulmuş Galiçya birası ile çok iyi gidiyor.

Modern A Coruna

Modern A Coruna

Sıcak yaz günlerinde kuzey İspanya’ da sıkça tüketilen güzel  ve ferahlatıcı bir soğuk çorba tarifi veriyorum denemeniz için:

Bayatlamış ekmekleri lokma haline getirip ıslatın, bir kapta bekletin. Mixerinize bir avuç taze badem, üç-dört diş sarımsak, bir çay bardağı sirke ve yarım çay bardağı zeytinyağı koyduktan sonra ekmekleri  fazla suyunu alarak ilave edip yoğun süt kıvamına gelene dek parçalayın.  Bunu bir kaba alarak buzdolabında soğumaya bırakın. Tüketeceğiniz zaman dolaptan çıkarıp içerisine birkaç beyaz üzüm tanesi konulmuş çorba tabaklarına servis edin,  üzerine biraz zeytinyağı gezdirerek afiyetle için…