Etiketler

, , , , , ,

İspanya’ nın güney sahilinde 26 km uzunluğunda plajlara sahip eski bir Roma yerleşiminden bahsediyoruz bu şehrin adını söyleyince.  Tarihi MÖ 1600 yılına kadar uzanan şehir aslında balıkçılık ve çiftçilik yapan halkın yaşadığı bir kasabayken, günümüzde on binlerce turistin ziyaret ettiği, aynı zamanda golf sahalarıyla da ünlü bir tatil cenneti.  Romalılar burayı keşfettiklerinde şehre önce “tuz şehri” anlamına gelen “Salduba” adını vermişler. Romalılardan kalma hamamlar (Guadalmina) ve Marbella’ nın 10 km kadar batısındaki San Pedro de Alcantara’ da bulunan ve o dönemden kalma mozaikleriyle bilinen Villa Romana günümüze kadar gelebilmiş.

Kilise meydanı

Kilise meydanı

Tarihçiler, Marbella’ nın denize paralel uzanan Sierra Blanca dağlarında Paleolitik ve Neolitik çağa ait buluntular olduğunu yazmaktalar. MÖ 1000 civarında da Poenician’ ların buraya parfüm, fildişi, mücevher, tekstil ürünleri, şarap gibi mallar getirip ticaret yaptıklarından, karşılığında da Endülüs gümüşü ve bronzu aldıklarından bahsetmekteler…

Paseo Maritimo

Paseo Maritimo

MÖ 7.yy’da Yunanlar bu bölgeye gelmişler ve beraberlerinde zeytin ağacı, şarap  ve eşek, tavuk gibi hayvanlar getirmişler.  Kartacalılar Phoenician ve Yunan kavimlerini buradan uzaklaştırmışlar, fakat bu defa da kuzeyli  İberialılar buraya göz dikmiş. Sonra gelen Romalılar döneminde ise Marbella  Roma’dan sonra en ihtişamlı yerleşimi olmuş “Costa del Sol” yani güneş sahilinin.

Plaza de los Naranjos

Plaza de los Naranjos

Araplar 6. yy’da bölgeyi ele geçirdiklerinde şehrin adını Marbil-la olarak değiştirmişler. Buraya portakal, limon, şeftali, şeker kamışı ve pirinç getirmişler.  Bir kale ve sadece üç girişi olan (birisi denizden-del Mare-diğeri Malaga’ dan, sonuncusu da Ronda’dan) duvarlarla kenti Hristiyan saldırılarına karşı korumaya almışlar. Bu yapılardan günümüze kalan bir hendek ve bir kapıdan ibaret fakat 90 dönümlük bir araziyi kaplayan eski şehri ve labirent tarzı sokaklarını gezmek heyecan verici…

Alameda park ve fıskiyeli havuzu

Alameda park ve fıskiyeli havuzu

1485 yılında bölge kral Fernando tarafından ele geçirilmiş ve halife Muhammed Abuenza kentin anahtarlarını teslim etmek zorunda kalmış. Günümüzde şehrin ortasında bulunan eski şehir merkezindeki Müslüman Medina yıkılarak bir alan oluşturulmuş (Plaza de los Naranjos, yani “portakal meydanı”).

Eski şehrin sokakları

Eski şehrin sokakları

Daha sonra şehri korsan saldırılarından korumak için San Lui kalesi inşa edilmiş, Fransızlar tarafından 1808-1814 savaşları sırasında yıkılan bu kalenin bir kulesinin kalıntılarını görmek mümkün.

İlerleyen dönemlerde çiftçilik ve tarım alanında gözde bir şehir iken, endüstrileşmenin başlamasıyla ve yakında bir demir madeninin bulunmasıyla Marbella’ da ilk döküm ocakları kurulmuş ve Endülüs bölgesinin, hatta yarımadanın ikinci önemli sanayi merkezi haline gelmiş.

Tanrının tapınağı

Tanrının tapınağı

19.yy boyunca pek ilerleme kaydetmeden küçük bir sahil kasabası olmaya devam eden Marbella’ nın kaderi, 1946 yılında prens Alfonso de Hohenlohe’ nın  ziyaretiyle değişmiş. 1924 yılında Madrid’ te doğan prens, Alman prensi  Maximiliano ve prenses Peidad de Iturbe’ nin ilk oğulları.  1946’ da babasıyla Marbella yakınlarında bir balıkçı köyü yakınlarında Rolls Royce marka arabaları arızalanınca burada konaklamışlar ve  Marbella’ yı çok beğenen prens, daha sonra arazi satın alıp lüks oteller inşa ettirmiş, Avrupa sosyetesiyle olan ilişkilerini kullanarak, buranın bir tatil cenneti haline gelmesini sağlamış. 1954’te Marbella Club beach resort’ ü kuran prens, 1955’ te prenses Ira de Fürstenberg ile evlenmiş, iki çocukları olmuş. Daha sonra iki evlilik daha yaşayan prens 2003’ te Marbella’ da öldüğünde kendisine “Marbella’nın oğlu” adı konulmuş ve bir caddeye ismi verilmiş.

Marbella sahili

Marbella sahili

1970’ lerde buraya gelen Suudi Arabistan’ ın eski kralı ve başbakanı  prens Fahd bin  Abdul Aziz al- Saud,  Marbella’ ya aşık olmuş ve su gibi para harcamaya başlamış. Kentin ekonomisi bu sayede bir hayli gelişmiş, o kadar ki, prens 2005 yılında öldüğünde Marbella belediye başkanı üç günlük yas ilan etmiş ve prens “Belediyenin üvey oğlu” olarak kabul edilmiş…

Marbella’ da görülecek noktalar:

–          Marina ve çevresindeki sayısız lokantalar

–          1979 yılında yeniden eskisinin yerine inşa edilen fener

–          Paseo Maritimo, yani sahile paralel uzanan yürüme yolu

–          Dali meydanı ve heykeller

–          Alameda parkı

–          San Juan de Dios Şapeli

–          Incarnation kilisesi

–          St. Barnabas heykeli

–          Portakal meydanı

Marbella' da fayton

Marbella’ da fayton

Marbella’ nın kendine has özel bir mutfağı yok. Deniz kenarı olduğu için deniz ürünlerine daha çok yer veren beslenme alışkanlıkları var. Bacalao (tuzlu morina) ve beyaz sosis (butifarra) ile chorizo (sosis) tercih edilen ürünler. Bunun dışında Marbella bir turizm cenneti olduğu için hemen her ülkenin mutfağından örnekler bulmanız mümkün. Aşağıda kenti ve çevresini tanıtan bir klip bulabilirsiniz.