Etiketler

, , , , , , ,

Portekiz’ in bu ikinci en büyük, fakat bana göre en güzel şehri, üzerinde kurulduğu Douro nehri ve limanıyla meşhur.  Nehirde düzenlenen tekne turları (10 Euro ödeyerek 50 dakikalık bu tura katılabilirsiniz) ve tarihe ışık tutan dar ve yokuşlu Arnavut kaldırımı sokakları ile turistleri cezbeden bu güzel kent Rönesans dönemine de tanıklık etmiş.  Adı “Riberia” olarak bilinen eski şehir, yeni nesil tarafından terkedilmişliği yaşıyor. Vila Nove de Gaia, yani eskiden şarap üreten Porto’ luların yaşadığı kısım, Douro nehrinin diğer yakasında.

Porto caddeleri

İlk yerleşimcilerin MÖ 8.yy’ da nehir etrafında konuşlandığı  şehire  ilk adı MÖ 1.yy’da Romalılar “Portus” olarak vermişler ,  MS 4. Yy’ da  “Portus Cale” (daha sonra ülkeye adını veren Portugal’a  dönüşmüş) adını uygun görmüşler   ve tarih boyunca burası bir ticaret merkezi olmuş. Özellikle Lizbon ve Braga ile ticareti çok geliştiren Porto’ lular kendilerini her zaman diğer Portekiz halkından kültürel anlamda  farklı konumlandırmışlar. Ünlü bir söyleyiş şöyle ifade ediyor; “Porto çalışır, Braga dua eder, Coimbra okur, ve Lizbon parayı kapar”…

Avenida dos Aliados

1374 tarihinde sağlam duvarlarla çevrilen Porto,  1387 yılında bir düğüne ev sahipliği yapar. Portekiz’li 1. John ile İngiltere Lancaster’ den Philippa burada evlenirler ve bu, Portekiz ile İngiltere arasında başlayan uzun soluklu ve aynı zamanda dünyanın en eski askeri işbirliğinin başlangıcı sayılır.

Porto şehir treni

18.yy’da önceleri sadece Portekizliler tarafından üretilip taşınan porto şarabı, yapılan anlaşmalarla burada kurulan bazı İngiliz firmaları tarafından da nakledilmeye başlamış. Devamında sadece nakliye işiyle yetinmeyen İngiliz girişimciler Douro vadisine ciddi yatırım yapmışlar. Sonra  başbakan, Douro vadisinden elde edilen şaraplar üzerindeki İngiliz hakimiyetini dengelemek için bir tekel firması kurmuş fakat zamanla üreticiler buna karşı ayaklanıp firmanın binalarını ateşe vermişler. Porto, 1820 yılında bağımsızlık devriminin merkezi haline gelmiş.

Ponte D.Maria köprüsü

1732-1763 yılları arasında İtalyan mimar Nicolai Nasoni, Porto’ da bir barok kilise inşa etmiş ve bu kilise (Torre dos Clerigos) Porto’ nun simgesi haline gelmiş.

19.yy’ da çeşitli toplumsal olaylara sahne olan şehir, kuşatmalar ve savaşlarla geçen yıllarda kimliğini bulmaya çalışmış. Bu dönemde Douro nehri üzerinde köprüler inşa edilmiş. Bunlardan günümüze bozulmadan kalan birisi, Eiffel’ in tasarladığı ve çelikten yapılan Ponte D. Maria köprüsü.

Karşı yakadan eski Porto (sağ üstte Episcopal Palace)

Porto’ nun tarihi bölümündeki mimari yapıtlar, Romanesk, Gotik, Rönesans, Barok, Neoklasik ve modern tarzların hepsini iyi temsil etmesi bakımından bulunmaz birer örnek. Bu yüzden UNESCO bu kenti dünya mirasları listesine almış.

Porto  şarabı turu bu şehirde yapılması önerilen bir aktivite, zira bu şehir porto şarabıyla ünlü. Mahzenlere, Riberia’ dan beş dakika yürüyerek alacağınız otobüs turlarıyla ulaşılabiliyor ve 3-5 Euro ödeyerek şarap tadabiliyorsunuz.

Avenida dos Aliados'taki Porto Belediye binası

Porto Mutfağı: Bu şehrin mutfağı çok zengin ve Lizbon’ lular bile, en iyi yemekleri Porto’ da bulabildiklerini söylüyorlar. En çok tercih edilen lokantalar “Porto de Leixoes” bölgesinde ve plajlar yakınındaki Matosinhos’ ta bulunuyor.  İşkembe (Porto’ lulara “Tripeiros” yani “işkembe yiyenler” deniliyor) ve tuzlu morina balığının (Bacalhau) her tür yemeği burada bulunuyor. İşkembe, Portekiz mutfağında  kültürel olarak çok önemli bir yere sahip. Dünyada tercih edilen en iyi 10 tosttan birisi olan “Francesinha” (küçük Fransız bayan anlamına geliyor) burada bira ile ( şarapla değil!) tadılabilir. Temmuz ayında Matosinhos’ ta taze balık festivali düzenleniyor, bu sırada, plaj civarında caddelerde kurulan mangallarda taze balıklar pişirilip kuyrukta bekleyen müşterilere çeşitli soslarla servis ediliyor. “Dourada” en çok tavsiye edilen balık…

Porto' da sokak çarşısı

Porto’ da görülmesi gereken yerler:

–          Torre dos Clerigos

–          Eiffel’ in Ponte D. Maria köprüsü

–          Douro nehrinin karşı yakasından tarihi Porto manzarası

–          Hürriyet meydanı ve Avenida dos Aliados

–          Palacio de Bolsa (Porto Stock Exchange binası)

–          Oporto Katedrali

–          Episcopal Palace of Porto

–          Riberia evleri

–          Sao Bento Tren istasyonu

Biz Porto’ yu çok beğendik ama tümüyle sindiremedik, tekrar ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Size de tavsiye ediyoruz, en az iki gününüzü (tercihan iki gece üç gün) ayırın…

İşte sizin için onlarcasının arasından seçtiğim ve Porto şehrini tanımanıza yardımcı olacak, bu şehri görme isteğinizi kamçılayacak bir klip:

Reklamlar