Etiketler

, , , , , , ,

Seville

Seville (Photo credit: musical photo man)

Sevilla (İspanyolca’da Seviya okunuyor) İspanya’ nın Endülüs otonom bölgesinin başkenti. Guadalquivir nehrinin üzerinde 2,200 yıl önce kurulmuş olan bu tarihi kentin Roma döneminde adı  “Hispalis” olduğu için kentlilere de “Hispalenses” denirmiş. Müslüman Arap dilindeki adı ise “Isbiliya”.

Katedral çevresi

Mimarisinde Ortaçağ, Rönesans, Barok ve Arap karışımı izler taşıyan şehrin simgesi haline gelmiş olan ünlü Katedrali, Avrupa’ nın üçüncü büyüğü olma niteliğinde.  712 tarihinde Müslümanların yönetimine giren kent, 1248 yılında 3. Ferdinand yönetiminde oluşan “Castile” krallığının hükümdarlığı altında gelişmiş.

Giralda ve sanat kokan sokaklar

Magellan (Ferdinand) 1519 da tarihi dünya turuna bu kentten başlamış. 17.yüzyılda altın çağını yaşayan Sevilla, özellikle Amerika kıtasıyla o dönemde yapılan ticaretin ana limanı haline gelmiş ve bir süre sonra Limanın Cadiz’ e kaydırılmasıyla krize girmiş, sonrasında da İspanyol iç savaşından kötü yaralar almış.

Sevilla sokakları

Kentin en ünlü yapıları, içinde Cristopher Columbus’ un mozolesinin de bulunduğu  Katedral,  Katedrale bitişik “La Giralda” kulesi (minaresi) ve Alcazar Sarayı. Diğer gezilmesi gereken yerleri ise, “Casa de Platos”, “Torre del Oro” (Altın Kule), “The Town Hall”, “Plaza de Espana” (İspanya meydanı), Amerika kıtasına ait kayıtların saklandığı “Archieve of Indies” ve “Fine Art Museum”.

Çeşme başı

Sevilla’ da 1847 yılından bu yana düzenlenen  bir de festival var: “Feria de Abril”. Her yıl Nisan ayında “Easter” tatilinden iki hafta sonra Pazartesi günü başlayıp bir hafta süren festival sırasında nehrin her iki yakasında kurulan çadırlarda yiyecek, içecek ve hediyelik eşya satılıyor, at arabaları ve son derece iyi bakımlı atlar üzerinde Sevilla’ lı göstericiler yerli kıyafetleriyle geçit törenine katılıyorlar ve halk bu güzel gösteriyi izlemeye gelen turistlerle birlikte tapas yiyip şarap ve Cherry içerek eğleniyor. Bu festivalin ilki ise, 18 Nisan 1847 tarihinde  Kraliçe 2. İsabel’ in de katılımıyla San Sebastian’ da yapılmış.

Renk cümbüşü

Guadalquivir nehrinin üzerinde kurulu Triana köprüsünden diğer yakaya, yani Triana olarak bilinen ve dar sokakları, Santa Ana kilisesi, seramik atölyeleri ve “Mercado de Triana” yani bit pazarıyla ünlü şirin bölgeye geçerek oraları da keşfetmeniz tavsiye edilir.

Saray duvarları ve dar sokaklar

Şehir aynı zamanda “Carmen”, “Figaro” ve efsanevi kurgusal karakter, nam-ı diğer  “zampara”, “Don Juan”  isimleriyle de ünlü.

Taç mimarisi

Beethowen’ in “Fidelio” su, Mozart’ ın “Figaro’nun düğünü” ve “Don Giovannio” su, Rossini’ nin “Sevil berberi”, Bizet’ in “Carmen” i, bu güzel şehirle özdeşleşmiş sanat eserlerinden sadece birkaçı.

San Telmo Sarayı

Sevilla şehrine otomobille gidecekler için bir uyarım var. Şayet eski şehir merkezine girecekseniz lütfen dikkatli olun, çünkü sokaklar aniden daralıveriyor. O kadar ki, bazen dikiz aynalarını kapatmak bile kar etmiyor, lastikler kaldırım taşlarına sürterek ilerlenebiliyor.  Bu nedenle merkezin dışında park edip yürüyerek girmekte fayda var.

Guadalquivir nehrinin kenarları adeta plaj görünümünde. Aynı zamanda pek çok bar ve restorana evsahipliği yapan kıyılarda bol yeşil alan, yürüme  ve bisiklet yolları da var.  Sevilla da pek çok Avrupa kenti gibi bisiklet cenneti. “Sevici Community Bicycle Programme” adı altında kiralık bisiklet sistemi (Cyclocity) ve bisiklet yolları modern taşıma sistemine entegre edilmiş. Nehir boyunca keyifli sürüş yapmak mümkün.

Sevilla’nın mutfağı  tahmin edeceğiniz gibi çok lezzetli ve zengin.  Akdeniz mutfağının özellikleri balıkla birleşince hamura bulanmış ve kızartılmış balıklar, karidesli börek, Pescado Blanco (mezgit tadında beyaz nehir balığı), Gazpacho (soğuk domates çorbası) ve  değişik av etinden yemekleri  menüde bulmak olası.

Sevilla’yı ziyaret etmek için en uygun aylar Nisan,Mayıs,Haziran ve Eylül, Ekim. İki gece üç gün bu kenti içinize sindirmek için yeterli bir süre…