Etiketler

, , , , , ,

Bu bölümde İspanya’ nın Katalunya (İngilizcesinin okunuşu Katalonya, fakat İspanyolca’ dan farklı bir dil olan Katalanca’da okunuşu Katalunya) otonom bölgesinin tarihi ve sevimli kenti, Roma, Arap ve Yahudi yaşamından izler taşıyan  Girona’ yı tanıtacağım. Mimar Antoni Gaudi, ressam Salvador Dali ve Gastronom Ferran Adria ile ünlenen bu önemli bölgenin çok bilinen ve ziyaret edilen büyük kenti Barselona’ dan AP7 (E15) karayoluyla keyifle ve kolayca ulaşılan ve “Costa Brava” (Girona vilayetinin sahili) da bulunan şehrin iki önemli tarih dilimi var. Ortaçağ dönemine kadar geçen “Roma” döneminde parlayan “Forca Vella” ve 14. ve 15. yy.’ lardan bu yana  adından söz ettiren “Medieval Quarter”, yani “Ortaçağ Mahallesi”.

Pedra köprüsü

Forca Vella: MÖ birinci yüzyılda Roma’ lılar bu güzel yörede şekli hemen hemen bir üçgene benzeyen ve “Forca Vella” olarak bilinen eski şehri inşa etmişler. Şehri çevreleyen kale duvarları çok iri kayalardan oluşturulmuş ve MS 1000 yıllarına kadar bozulmadan kalan bu surların bazı bölümleri günümüzde de görülebiliyor. Duvar kalıntılarından görülebilen eski Roma yolu, Roma döneminde Tarragona ile Roma şehirlerini birbirine bağlamak için yapılmış.

Girona ve Onyar nehri

Medieval Quarter: Ortaçağ şehri, 11. ile 15. yüzyıllar arasında inşa edilmiş ve eski kentin genişlemesi sağlanmış. Bu bölümün de birçok parçası bugün görülebiliyor.

Girona' nın pastel boyalı evleri

Onyar nehri ve ona bakan renkli evler: Girona’ nın sembolü haline gelen bu pastel renklere boyanmış evler, üzerinde pekçok köprü inşa edilmiş Onyar nehrine bakıyorlar. Köprüler arasında dikkati çeken ikisi ise hafif tarzda yapılmış “Gomez” köprüsü ile, 1827 tarihinde Eiffel Şirketi tarafından inşa edilmiş “Palanques Vermelles” köprüsü.

Peixeteres Velles köprüsü

Placa de la Independencia (Bağımsızlık Meydanı): Marti Sureda tarafından tasarımı yapılan bu neoklasik tarzdaki meydan, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri, çünkü lokantalar da bu çevrede bulunuyor. Meydanda Antoni Parera tarafından 1894 yılında yapılmış ve 1809 yılında şehri savunanların anısına ithaf edilmiş bir de heykel var.

DSC_0988

Sant Feliu Bazilikası: Girona’ ya 10. yüzyıla kadar hizmet etmiş Gotik tarzdaki ilk katedraldir.

Katedral: 11. ile 18. yüzyıllar arasında Forca Vella’nın kalbinde inşa edilmiş ve şehrin en ünlü yapılarından birisi. Benzer yapılar arasında mimari bakımdan öne çıkmasını sağlayan özellikleri, ana giriş açıklığının 23 metre  ve ana cephedeki süslemelerin eşsiz olması.

Temps de Flors gösteri sanatı

El Call (Yahudi Mahallesi): Forca Vella’ nın sınırları içinde dünyada en iyi korunmuş Yahudi yaşam yerlerinden biridir. Dar sokaklarıyla ve sevimli verandalarıyla eskiyi hala yaşatan bir tarih köşesi. Yahudiler bilindiği üzere, 1492 yılında İspanya’ dan dışlanmışlar. Yerlerine gelen İspanyollar ise eski evleri ya yıkmışlar, ya da üzerine yenilerini inşa etmişler. Bu güzellikleri görmek ve eskiyi yaşayabilmek için Girona’ yı mutlaka ziyaret etmek gerek…

Girona hatırası

Girona’ nın yaklaşık 40 km kuzeyinde bulunan ve AP7 (E15) karayoluyla ulaşılabilen Figueres kasabası, bünyesinde barındırdığı oyuncak müzesi ve Dali müzesi ile görülmeye değer bir başka köşe.

Girona’ nın mutfağı: Pireneler ile Costa Brava arasındaki bölgede kaldığı için bu şehrin mutfağında çok çeşitli tadlar bulmak kolay. Hem deniz ürünleri, hem de kırmızı et ve av eti sunan menüleri gerçekten zengin. Başlangıç olarak haşlanmış salyangoz, alevde ızgara edilmiş sebze ve yanında romesco sosu (badem ve chorizo biberi ile yapılan bir sos) ya da pirinç pilavı ile balık yiyebilirsiniz. Ana yemek olarak ise  ızgara balık, istakozlu tavuk veya çukulata soslu tavşan eti deneyebilirsiniz. Üzerine karamelize edilmiş şeker dökülmüş özel kremadan oluşan ve soğuk servis edilen “Crema Catalana” ise tatlı olarak tavsiyemiz. Bu arada Katalan sosisi “Butifarra”, beyaz fasulye ile servis ediliyor…

Reklamlar