Etiketler

, , , , , ,

Flag of the autonomous region of the Basque Co...

Bask Bayrağı

İspanya’ nın otonom Bask bölgesinde bulunan bu şirin sahil yerleşimi, Biscay körfezinin güneyinde yer alıyor ve Fransa-İspanya sınırına sadece 20 km mesafede. Bask bölgesinin başkenti , Alava eyaletinde bulunan “Vitoria-Gasteiz” kıyıdan içeride, daha güneyde bulunuyor, bölgenin en büyük şehri de Biscay eyaletinde bulunan Bilbao,  fakat San Sebastian sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihiyle dünyanın her yanından gelen turistlerin gönlünde ayrı bir yer edinmiş.

Anayasa Meydanı, San Sebastian

Anayasa Meydanı, San Sebastian

Burada yaşayan yerli halk, kendilerini hem İspanyol, hem de Bask dillerinde “Donostiarra” olarak tanımlıyor ve konuşma dilleri Baskça ve İspanyolca.  Baskça’da “Donostia” ve İspanyolca’da “San Sebastian” isimleri aslında aynı “Saint Sebastian” anlamını taşıyor.

Yağmurda San Sebastian

Yağmurda San Sebastian

Şehir, oldukça tepelik bir bölgede kurulmuş. Merkeze yakın Urgull tepesi,  biraz doğuda Ulia dağı, güneyde Adarra dağı ve şehrin batısında Concha (İspanyolca’da kabuklu deniz ürünlerinin kabuklarına verilen ad) koyuna tepeden bakan ve bizim de kaldığımız camping’ in bulunduğu İgueldo tepesi görüntüye çeşitlilik ve güzellik katıyor.

San Sebastian Katedrali

San Sebastian Katedrali

Şehre ayrı bir hava katan diğer güzellik ise, verimli toprakları besleyen ve buradan körfeze dökülen Urumea nehri.  Bu nehrin denizle buluştuğu yerin hemen yanında buz mavisi camlarla kaplı bir büyük kongre merkezi var ki burada her yıl  Eylül ayının ikinci yarısı Film Festivali düzenleniyor.  Bu noktada aynı zamanda meşhur Zurriola köprüsü bulunuyor.  Film festivalinin büyük ödülü de “Altın İstiridye”, yani İspanyolca’da “Concha de Oro”…

Zurriola Köprüsü

Zurriola Köprüsü

Kentin eski yerleşim yeri, Urgull tepesinin eteklerinde, fakat tarihte çok sayıda yangından nasibini kötü alan eski şehirde sadece birkaç eski eser kalmış.

San Sebastian’ ın çevresinde tarih öncesi devirden kalmış taş oymalar ve hayvan avında kullanılan bıçaklar (MÖ 24,000-22,000) bulunmuş. Böylece, kentin ilk sakinlerinin avcılar ve “homo saphien” ler olduğu iddia edilmektedir. Roma döneminde kentin asıl merkezinin 10 km batıdaki Bask-Roma şehri Oiasso (Irun) olduğu da rivayet edilmekte.

Victoria Eugenia Tiyatro binası

Victoria Eugenia Tiyatro binası

Kentin bilinen tarihinin ise, 1180 yılında Navarra’ lı kral Sancho El Sabio’ nun krallığını denize doğru genişletmek isteyip, bu yerleşime kendi kendini idare etme yetkisini vermesiyle başladığı söyleniyor.  Bu dönemde morina ve balina avcılığı ticarete yön veriyormuş. Fransa’ya yakınlığı ve Santiago’ ya giden yol üzerinde bulunması şehrin gelişimine yardımcı olmuş, 12. Yy’da da stratejik konumundan ötürü burada bir garnizon kurulmuş.  Bundan sonra pekçok savaşa ve kuşatmaya sahne olan şehir, sahipleri tarafından iyi savunulmuş. 1719 yılında kapütilasyonların kabulüyle iki yıllığına Fransa’ nın yönetimine giren kent 1794 te yine Fransızlar tarafından kuşatılmış ve 1813’e kadar Fransa’ da kaldıktan sonra Anglo-Portekiz’li askerler tarafından yakılıp yıkılarak hürriyetine kavuşturulmuş (!).

Maria Cristina Oteli

Maria Cristina Oteli

Neyse ki, bu mağdur kentin talihini,  Kraliçe 2. İsabel’ in bir rahatsızlığı nedeniyle doktorlarının verdiği salık değiştirmiş. Kraliçe ve maiyetindekiler , kraliçenin deri hastalığına iyi gelmesi için yaz aylarında buraya gelip gitmeye başlayınca bu zamanla bir moda haline dönüşmüş ve San Sebastian 1845 yılından başlayarak popüler bir tatil cenneti ve aristokrasinin tercih ettiği bir dinlence yeri haline gelivermiş.

Meşhur barlar sokağı Fermin Calbeton

Meşhur barlar sokağı Fermin Calbeton

Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları şöyle sıralanabilir;

“La Bretxa” Market “ .1813 kuşatması sırasında İngiliz birliklerinin kaldığı yer, şimdilerde alışveriş ve eğlence merkezi.

Fermin Calbeton. Barlar sokağı, sayısız barların bulunduğu cıvıl cıvıl bir köşe. Burada yerel halkla birlikte “pintchos” atıştırabilir, yerel içeceklerle serinleyebilirsiniz.

Anayasa Meydanı. Kahve ya da çay içmek için çok huzurlu bir mekan.

31 Ağustos caddesi. 1813 kuşatmasından sonra sağlam kalan eski yapıların bulunduğu tarihi cadde.

San Vicente Kilisesi. Gotik tarzında inşa edilmiş ve şehrin en eski ibadet yeri.

Santa Maria Bazilikası. Eski bir Romanesk kilisenin temelleri üzerine inşa edlmiş Barok tarzı bir ibadet yeri.

Paseo de los Curas (The Priests’ Promenade). Eskiden din adamlarının geçit töreni yaptıkları yer.

Mota Castle. Urgull tepesinde 12.yy’da inşa edilmiş savunma kalesi.

Cementerio de los Ingleses. Urgull tepesinde bulunan İngiliz askerler mezarlığı.

San Telmo Museum. Bask kültürüne ait etnoğrafik buluntuların sergilendiği müze.

Estacion del Norte. Şehrin eski tren garı, iç mekan çatısı Gustave Eiffel’ in bir öğrencisi tarafından yapılmış.

Maria Cristina ve Zurriola köprüleri.

Cathedral of El Buen Pastor. Neo-Gotik tarzında inşa edilmiş en büyük ve yüksek yapı.

Santa Maria del Coro Bazilikası

Santa Maria del Coro Bazilikası

Özel günler:

20 Ocak (San Sebastian günü). Her yıl bu günde yerel halk Anayasa Meydanında toplanır ve valinin San Sebastian bayrağını kaldırmasıyla kutlamalar başlar. 24 saat süren törenlerde yetişkinler ve askerler trampet çalarak ve şehir marşını söyleyerek şehirde dolaşır.

Bask haftası. Eylül ayının ilk haftası bask kültürünü temsil eden çeşitli etkinliklerle (Şiir okuma, taş kaldırma, dans yarışması, kürek yarışması vb) tüm şehirde yaşanır.

Semana Grande (Aste Nagusia). Her yıl Ağustos ayının ortasında düzenlenen havai fişek gösterisi.

Santo Tomas günü. Her yıl 21 Aralık tarihinde yapılan kutlamalarda, yerel halk geleneksel çiftçi kıyafetleriyle kurulan tezgahlarda ürünlerini satarlar ve yerel yiyecek-içecekler servis edilerek eğlenilir.

Concha plajı ve San Sebastian

Concha plajı ve San Sebastian

Şimdi de biraz “Bask” konusunu inceleyelim. Çoğumuzun adını sıkça duyduğu ve yakın tarihten ETA adıyla birlikte hatırladığı bu kelimenin (basque) yine bask dilinde karşılığı Euskadi, İspanyolca dilinde karşılığı ise “Pais Vasco” dur.  Günümüzde İspanya’ daki 17 otonom bölgeden birisidir ve Biscay, Alava ve Gipuzkoa eyaletlerini bünyesinde barındırır. Batısında “Cantabria” bölgesi ve Burgos eyaleti, kuzeyinde Biscay körfezi, doğusunda Fransa ve Navarre, güneyinde ise Ebro nehri bulunur.

Bask otonom bölgesindeki idari koşullar, 1978 yılında referandum ile kabul gören anayasada belirtilmekte. Şu anda da parlementoda yönetimde “Bask Nasyonel Partisi” bulunuyor. Bu arada daha büyük bir coğrafi bölgeyi tarif eden “Basque Country” (Euskal Herria) ile İspanya’ daki Bask Otonom Bölgesini biribirine karıştırmamakta fayda var…

Fermin Calbeton'da bir Pinxhos bar

Fermin Calbeton’da bir Pinxhos bar

Büyük olan Bask Bölgesi’ nde, İspanya’daki  Bask Otonom Bölgesi’nden başka,  başkenti Pamplona olan “Chartered  Community of Navarre” ile, Fransa’daki departmanlardan birisi olan “Pyrenees Atlantiques”’ in batı bölümü vardır.

Biraz da Bask bölgesindeki “Bisiklet” sporundan bahsedelim, zira bu bölge oldukça dağlık bir coğrafik yapıya sahip olduğu için  bisiklet sporu çok gelişmiş ve dünyaca ünlü profesyonel bisiklet sporcuları (Iban Mayo, Heimar Zubeldia, Samuel Sanches, David Etxebarria , Benat Intxausti vb) var. Önemli uluslararası bisiklet takımları ise Euskaltel -Euskadi ve Movistar. Bu yıl 53. kez düzenlenen bir haftalık Bask Bisiklet Turu’ nu Kolombiya’ lı bisikletçi Nairo Quintana kazandı.

Reklamlar