Etiketler

, , , , , ,

Antequera, toplam 17 adet otonom bölgeden oluşan İspanya’ nın Andalucia (Endülüs) otonom bölgesinde bulunan Malaga vilayetine bağlı bir şehir. İspanya’ da yönetimsel olarak belediyeler ve şehirler birleşerek toplam 50 adet vilayeti, bunlar da birleşerek toplam 17 adet bölgeyi meydana getiriyorlar.

Virgin del Sorocco Şapeli, 171 yılında inşa edilmiş

Marbella’ da kaldığımız süre içinde bir gün, Cordoba  şehrini  ziyaret etmek için   yola çıkmadan önce çevre hakkında bilmediğimiz birşey var mı diye soruşturduk ve yolumuzun üzerinde Antequera adında bir yerleşim olduğunu, mutlaka görülmesi gerektiğini öğrendik.

Kaleden Antequera şehrinin görüntüsü

Önce E15 yolunu sonra da AP46 ve AP45 yollarını takiben, Malaga şehrine girmeden Antequera’ ya ulaştık. Yol boyunca çok iyi düzenlenmiş ve bakımlı zeytin ağaçlarının bulunduğu geniş araziler gördük. Üzerinde seyrettiğimiz yollar ise, “Autovia” adında ve bir bölümü ücretli ama isterseniz ücretsiz de yol alabileceğiniz alternatif güzergahları da içeren , hangisini seçerseniz seçin yüksek kalitede asfalt kaplamaya sahip modern ulaşım ağlarını oluşturuyor.

DSC00373

Rahat bir yolculuk sonrası ulaştığımız şehir daha uzaktan yaklaşırken “ben tarih kokuyorum” mesajını veriyor insana. Bir de yüksek bir dağ görünüyor hemen yakında,  Pena de los Enamorados ( The Lovers’ Rock – Sevgililer kayalığı) adındaki bu dağ 880 metre yüksekliğinde ve bir de efsanesi var. Antequera’lı bir  Hristiyan delikanlı ile yakın kasaba Archidona’lı ve aslen Fas’lı olan bir kız birbirlerine aşık olurlar ve bu dağa çıkıp, peşlerine düşen kızın ailesinden kurtulmak için aşağıya atlarlar…Mezarları dağın eteklerinde imiş. Şimdilerde ise maceraperest sporcu turistler burayı kaya tırmanışı sporu için kullanıyorlarmış.

Kaleden Antequera (Arka planda meşhur dağ)

Bulunduğu stratejik konum nedeniyle de Endülüs bölgesinin lojistik merkezi haline gelen Antequera, Guadalhorce nehrinin suladığı verimli ve zengin toprakları sayesinde de  bölgenin tahıl, zeytin ve sebze üretim merkezi  imiş.

Royal Collegiate Kilisesi, Antequera

Pek çok tarihi eseri bünyesinde bulunduran şehir tarih boyunca Endülüs’ ün gelişimine katkıda bulunmuş, anayasanın oluşumunda rol üstlenmiş, hatta bölgenin merkezi olma şansını az farkla Sevilla’ ya kaptırmış.

Alcazaba sokakları

Şehrin tarihi Bronz Çağı’ na kadar uzanıyor. MÖ 3000 yıllarından kaldığı tahmin edilen iki büyük kaya mezar ve MÖ 1800 yılından kalan eski kent kalıntıları şehrin birkaç mil dışında bulunmuş. Şehirde MÖ 7.yy’da yerleşen İberian’ların, Phoenician’ lar ve Yunan’ lar ile ekonomik ve kültürel  bağları olduğu biliniyor.

Antequera

MÖ 1.yy’ da şehir, Roma İmparatorluğu’ nun  bir parçası haline gelmiş ve o zamanki adı Latincede “Antikaria” imiş. MS 500’ lü yıllarda Pireneleri geçen çeşitli grupların saldırısına uğrayan şehir, Romalı Jüstinyen tarafından kurtarıldıysa da, bu defa Vizigotlar şehri ele geçirmişler.

Antequera evleri

Müslüman Arap istilası 711 yılında başladıktan hemen sonra 716 yılında şehir, adı Antaquira  (Medinah Antaquira) olarak değiştirilip Arap yönetimine geçmiş. Arap yönetimi 1212 yılına kadar sürmüş, bu tarihten sonra oluşan Hristiyan Krallıklar birliği, bu yönetime son vermiş ve şehrin önemi tekrar artmış. Granada Nasrid Krallığının önemli bir merkezi olan şehri Katolik İspanyol saldırılarından korumak için şehre hakim yüksek bir tepeye  bir de kale inşa edilmiş (Alcazaba kalesi).

Alcazaba kalesi-Antiquera

Şehir, takip eden iki yüzyıl boyunca Hristiyan Krallıkların saldırısına maruz kalmış ve 1410 yılında Aragon’ lu  1. Ferdinand şehri zaptetmiş. Bu sayede “Aragon Kralı” ünvanını alan Ferdinand daha sonra “Antequera’lı  Ferdinand” olarak anılmaya başlamış.

Alcazaba Kalesi surları

Bu tarih itibariyle de Müslümanlar şehirden uzaklaştırılmış ve yerli halk uzun yıllar süren savaşların yorgunluğunu atıp, 16. Yy başlarında şehri, Endülüs’ ün kalbi konumuna getirmeyi başarmışlar.  1504 yılında kurulan “Real Coegliata de Santa Maria la Mayor” üniversitesi, İspanyol Rönesansının mimarı olacak kişilerin yetişmesini sağlamış.  18. Yy sonlarında tekstil üretimi merkezi haline gelen şehirde, 1804 tarihli sarı humma hastalığı salgını ve sonrasında Napolyon savaşları ekonomiyi derinden sarsmış.

Antequera Boğa Güreşi Arenası

Günümüzde zeytin üretimiyle ve turizm gelirleriyle ayakta durmayı başaran bu tarihi kentin adını daha önce neden duymadığımızı sordum kendime ama cevabını alamadım. Bu seyahatimizde buna benzer başka keşiflerimiz de oldu. Antequera’ nın bir başka bilinen özelliği de (biz Cordoba’ ya devam ettiğimiz için tadamadık…) değişik yerel  tadlar sunan tapas barları ve çeşitli sosis ürünleriymiş…

Antequera'da tapas bar

Özetlersek, bir sonraki ziyaretimizde kesinlikle bir gece kalınabilecek bir durak noktası olarak işaretledik Antequera’ yı…İlgilenenlere de tavsiye ediyoruz.