Etiketler

, , , , , , ,

Yıl 1986, yer İtalya’ nın başkenti Roma, meşhur İspanyol Basamakları’ nın bulunduğu meydan.  Mutfağı ile her zaman gurur duyan bu ülkenin kalbinde bir “fast food” dükkanı açılır.  Açılmasıyla birlikte de eleştiri oklarına hedef oluverir. Kısa süre sonunda da baskılara dayanamayıp kapanmak zorunda kalır. Kapanır kapanmasına ama,  dünyada önemli büyüklükte bir yandaş kitle tarafından benimsenen yeni bir akımın da fitilini ateşlemiş olur; “Slow Food” hareketi.

DSC_0094

“Yemek yeme” nin karın doyurmak gibi basit bir eylem olmadığını vurgulayan bu harekete göre beslenmek, tohum aşamasından sunuma kadar iyi, temiz ve adil bir süreç olmalı. Bu felsefe tam onüç yıl sonra  kentlere uygulandı ve “Cittaslow” yani “yavaş şehir” kavramı yerleşmeye başladı. Bugün bu hareket, 150 ülkede 100,000 den fazla üyesi olan bir yeni akım haline geldi.

DSC_0103

Yavaş şehir felsefesini benimseyip uygulayan şehirlere ülkemizden ilk defa 2009 yılında İzmir’ in Seferihisar ilçesi katılmış.  O’ nu Muğla Akyaka, Aydın Yenipazar, Çanakkale Gökçeada ve Sakarya Taraklı ilçeleri izlemiş, başkaları da aday olma yolunda. Bu yazımıza konu olan Sığacık (antik çağdaki  adıyla Teos) yerleşimi Seferihisar’ a bağlı bir şirin liman yerleşimi.  Burada yaşayan ev hanımları, evlerinde ürettikleri el işlerini, yemekleri, tatlı ve reçelleri yerel pazarda satışa sunarak hem evlerinin hem de yaşadıkları yakın çevrenin ekonomilerine katkıda bulunmaya başlamışlar.

Bisiklet kiralama sistemi, bisiklet yolları, naylon poşet yerine file kullanımı, yerel ürün kullanım alışkanlığı gibi konular birbiri ardına eklenince de “yavaş şehir” oluvermişler.   Adana’ dan gelen domates yerine kendi bahçelerinde yetiştirdikleri domatesi tüketerek ülkenin nakliye giderlerinde karınca kararınca tasarrufa neden oldukları gibi, domates taşıyan kamyonların yaratacağı gürültü ve hava kirliliğinde de azalma payı elde etmişler.

DSC_0040

Sığacık’ a ulaşmak için İzmir’ den Çeşme otoyoluna girmeniz ve Seferihisar levhasını görünce çıkıp önce Seferihisar’a gelmeniz, sonra da Sığacık yol tabelalarını izlemeniz yeterli. Bu güzergah yaklaşık olarak 45 km.  Eğer buraya gelmek için Pazar gününü seçerseniz, yerel  halk pazarını da görmüş ve hatta değişik lezzetlerin tadına yerinde bakma fırsatı bulmuş olursunuz. Pazarın içinde  hanımlar hem pişirip hem servis ediyorlar,  diğer ürünleri  de sergilerde satışa  sunuyorlar. Ayrıca isterseniz liman çevresinde güzel balık lokantaları ve kahvehaneler de var.

DSC01426

Antik liman kenti Teos, İzmir’ in Seferihisar ilçesinin Sığacık mahallesinde yer almakta. Kent, Isthmos adındaki küçük bir yarımada üzerinde MÖ 1000 yıllarında kurulmuş ve o zamanlar Ionia bölgesinin oniki kentinden birisiymiş. Yarımadanın ortasındaki Kocakır tepe üzerinde de akropol varmış. 6 km uzunluğundaki surların kalıntılarını görmek mümkün. Antik tiyatro, agora, antik liman kalıntıları, sarnıç ve agora tapınağı günümüze kadar sağlam kalmış. Teos limanı, MS 6. yy’ dan itibaren bölge ticaretinde önemli rol oynamış ve civardan çıkartılan mermerin Roma’ ya gönderildiği bir liman haline gelmiş. Hellenistik dönemde antik dünyanın en büyük Dionysos tapınağı da burada inşa edilmiş.

DSC_0020

Biz de, Güneye doğru yol aldığımız bir seyahatimize bu renkli yurt köşesini ekleyip, aynı zamanda Teos marina’ da yeni tekneleriyle sezona hazırlanan dostlarımızı ziyaret etmek için, bir Mayıs sabahı İzmir-Aydın otoyolunda ilerlerken  direksiyonumuzu Çeşme çıkışına doğru kırdık. Böylece hem çok güzel iki gün geçirdik, hem de çevreyi iyi tanıyan dostlarımız sayesinde yeni bilgiler edindik…