Etiketler

, , , , , , ,

Windsor

Windsor, Londra’ nın 34 km batısında Thames nehri üzerinde yer alan, İngiltere Kraliyet Ailesi’ nin saraylarından birisine ev sahipliği yapan tarihi bir şehirdir. Bu yerleşimin  tarihi bronz çağına kadar uzanıyor, ve diğer pek çok komşu yerleşim gibi, Romalıların ve Anglo-Saxon’ ların idaresinde kalmış. Burada bulunan Kraliyet Şatosu, 1066 yılında meydana gelen ve Normandiyalı 2.William tarafından yönetilen “Norman istilası” ndan onyıl kadar sonra inşa edilmiş ve günümüzde hala Kraliyet Ailesi tarafından hafta sonlarında ve büyük toplantılar için  kullanılmaktadır. Thames üzerinde bulunan Windsor köprüsü, nehir üzerine inşa edilen ilk köprüdür. 1348 yılında Veba salgını  kenti  vurmuş ve halkın yarıya yakını ölmüş.

15.yy’da şato Londra’lılar için bir hac merkezi haline gelmiş, bakımı ve geliştirilmesi için pekçok kaynak kullanılmış. 1992 yılında çıkan yangında büyük hasar alan şato onarılarak tekrar hizmete ve turistlerin ziyaretine açılmış. Kentte çok pahalı ve lüks evler var ve turistlerin de ilgisini çekiyor.

Windsor, günübirlik gelinip, sarayın gezilebileceği ve hoş bir yemek yenilip dönülebilecek, kaçırılmaması gereken bir ziyaret noktası…

Cambridge

Cambridge, Londra’nın 80 km kuzey-kuzey doğusunda, 150,000 nüfuslu bir üniversite kenti. Bronz çağında ilk yerleşimlerin olduğuna dair arkeolojik bulgular olan şehir, Romalılar ve Viking’ lerin idaresinde kalmış ve gelişerek bir ticaret merkezi olmuş. 1209 yılında kurulan Cambridge Üniversitesi ile bilinen kent, günümüzde yüksek teknoloji merkezi haline gelmiş.

Romalılardan sonra Saxonların himayesine geçen şehirden geçen ve eski adı “Granta” olan nehir, sonraları “Cam” olarak anılmış. Vikingler 875 yılında gelmişler ve bundan sonra kent hızla gelişmiş. 1068 yılında William, kale yapılmasını emretmiş. 1349 yılında şehir “Kara Ölüm”den (veba) etkilenmiş. İkinci Dünya Savaşı sırasında bir savunma merkezi haline gelmiş ve Londra’ dan getirilen İngilizlere barınak olmuş.

Kentin ekonomisi araştırma-geliştirme, yazılım danışmanlığı, yüksek değerli mühendislik ürünleri, ilaç sanayii ve turizm gibi sektörlere dayanıyor. Pekçok spor dalında söz sahibi olan kentin müzik dünyasına yetiştirdiği ünlü grup ise Pink Floyd. İşte size, izlemek isterseniz Pink Floyd’ un ünlü şarkısı “Another brick in the wall”…


Richmond

Richmond, Londra’ nın 13 km güney batısında bulunan yemyeşil bir yerleşim birimi. Thames üzerinde yer alan kent, İngiltere’nin yaşam kalitesi en yüksek yerleşim yerlerinden birisi olarak biliniyor. Richmond ismini, Kral 7. Henry tarafından yaptırılan ve daha önce var olup 1497′ de çıkan bir yangında yıkılan büyük malikanenin yerine 1501′ de inşa edilen Richmond Sarayı’ ndan almış. Burayı çok seven Kraliçe 1. Elizabeth, 1603′ te burada ölmüş. Kral 2. George tarafından av alanı olarak yaptırılan Richmond parkı bütün güzelliğiyle bugün turistlere hizmet ediyor.

Nehir boyunca pek çok cafe ve Restoranın da bulunduğu yürüyüş yolları, turistlerin ilgisini  çekiyor. Richmond tepesinden ovanın ve Thames nehrinin görüntüsünü izlemek ayrı bir zevk.  Richmond’a Londra’ dan otobüsle, trenle  ve hatta nehir tekneleriyle kolayca ulaşılabiliyor. Müzesi, tiyatrosu, sinemaları ve spor alanlarıyla keyifli yaşam sunan şehirde bir de üniversite var.

Peki bu güzel yerleşimin hiç sıkıntısı yok mu? Büyük şehre yakın olur da sıkıntısı olmaz mı? Richmond’ lular yakındaki Heatrow havaalanına inip kalkan ve tepelerinden geçen uçakların gürültüsünden şikayetçiler…

Oxford

200,000′ den az nüfuslu bu eski yerleşim, Saxon’ lar zamanından kalma. Meşhur üniversitesi ve bu üniversiteye ait binaların mimarilerinin çeşitliliği ile ünlü. Kayıtlarda üniversiteden ilk defa 12.yy’da bahsediliyor. Tarihte pekçok salgın hastalığın uğradığı şehire 1790′ da inşa edilen kanal, Oxford’ u Coventry’ e bağlamış. Daha sonra Thames nehrine de bağlanan kanal ile 1844 tarihinde bağlantısı yapılan demiryolu, kentin gelişmesinde önemli rol oynamış. 20.yy’ a gelindiğinde basım-yayım bir endüstri halini almış. Morris Motors şirketinin kurulup faaliyete geçmesiyle şehir 1970′ lerde ikiye ayrılmış: Batıda üniversite kenti ve doğuda otomobil şehri. Günümüzde BMW’ nin Mini modeli burada küçük bir fabrikada üretilmektedir. Eski fabrikanın yerine de “business park” yapılmış (!)…